Skocz do zawartości

Półgrosz Aleksander Jagiellończyk - prośba o weryfikację oryginalności


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

Przed kilkoma dniami dokonałem na jednym z portali aukcyjnych zakupu monety, która była określana przez sprzedającego jako półgrosz Aleksandra Jagiellończyka. Niestety dopiero po zakupie i doręczeniu monety zacząłem zastanawiać się nad tym, czy aby na pewno jest to wskazana moneta, a nie jakaś kopia, czy też po prostu współczesna wariacja na jej temat. Niestety moja wiedza dotycząca monet Jagiellonów jest ograniczona.
Dlatego czy mógłby ktoś wypowiedzieć się na podstawie poniższych zdjęć co do oryginalności monety, a jeżeli to falsyfikat - wskazać cechy, które na to wskazują?

Czy jest ktoś w stanie określić jaka jest treść napisów w otokach dwóch stron monety?

 

Co się tyczy wymiarów i wagi monety, to ma ona 19mm średnicy oraz 1,1 gr wagi.

 

Pozdrawiam, M.

Półgrosz AJ (2).jpg

Półgrosz AJ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litewski, teoretycznie

Średnica 20mm i waga 1,24gramy.

Napis na otoku powinien być

A: Herb Litwy Pogoń. Otok: MON ALEXANDRI (moneta Aleksandra)

R: Herb Polski Orzeł, nad nim (w otoku) krzyż. Otok – dokończenie legendy awersu: MAGNI DVC LITVANIE (wielkiego księcia Litwy).

 

Strasznie grubaśna ta Pogoń i napis, chyba że mnie okulista czeka, nie bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to lipa! Za płaskie to wszystko! Widziałem kiedyś u kolegi jakiegoś półgrosza z początku XVIw i to w ogóle nie przypomina takiej monety

Dla przykładu

https://archiwum.allegro.pl/oferta/1986-aleksander-jagiellonczyk-polgrosz-litewski-i6257308095.html

Wg mnie lipa, ale znawcą nie jestem. Nie widziałem nawet w książkach tak równo odciśniętej monety z okresu XVI. Toż te sreberka to grubości grubszej folii aluminiowej i nie widziałem tak dokładnie i równo odciśniętej. Wystarczy poszukać zdjęć czy grafik w publikacjach numizmatycznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie