Skocz do zawartości
  • 0

Dwie odznaki harcerskie


Pytanie

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Napisano

Krzyż harcerski może być powojenny chociaż na zdjęciu wydaje się wygięty tak jak przedwojenny. Sprawdź z tyłu czy nie ma numeru. Przed wojną te odznaki były numerowane.

  • Super 1
  • 0
Napisano

Raczej nie. Przedwojenne miały ciąg cyfr arabskich, który wpisywano w legitymację. Cyfry rzymskie to wyrób powojenny. Litera M oznacza chyba mennicę państwową. Krzyże z produkcji rzemieślniczych miały inne oznaczenia literowe.

  • 0
Napisano

Czy to małe m a pod spodem małe w (przy odrobinie dobrej woli można je wziąć za liczbę rzymską)? To znak Mennicy Warszawskiej i wskazuje na lata 60-80 XX w. Sam nosiłem taki krzyż.

Czuwaj!

  • 0
Napisano

No to farciarz z ciebie. To jednak moim zdaniem krzyż przedwojenny lub tuż powojenny. Jest jeszcze opcja, że to wyrób rzemieślniczy, bo grawer ze Zduńskiej Woli w latach 80-tych robił idealne kopie krzyży przedwojennych. Nie były numerowane, ale niektóre drużyny ZHP wybijała je we własnym zakresie. Niemniej stawiam na odznakę przedwojenną. Może kontekst gdzie ją znalazłeś pomoże w ostatecznej identyfikacji. Na pewno warto to dokładnie oczyścić bo to dosyć cenny i ciekawy artefakt.

  • 0
Napisano

Już dokładnie nie pamiętam, gdzie ją znalazłem, ale chyba w lesie bez żadnych innych przedmiotów wokół. W kwestii doczyszczenia czym najlepiej się do tego zabrać? Z jakiego metalu jest ten krzyż?

  • 0
Napisano

Witam i chociaż nie wiem czy ta odpowiedź będzie jeszcze istotna po paru latach od początkowego postu i zapytania, to chciałbym odpowiedzieć z bardziej konkretną inforamcją na temat znalezionego krzyża.

Jest to bez wątpienia krzyż powojenny, wykonywany po zjeżdzie ZHP w Łodzi i którego produkcję uruchomiono nie później niż w 1957 roku. Do 1966 roku krzyże były numerowane, od 1966 r oznaczano tyko rok produkcji (np H77 etc.). Po oznaczeniach krzyża tu dyskutowanego wygląda na to, że był on wyprodukowany w końcu lat pięćdziesiątych (seria oznakowana tradycyjnie cyframi rzymskimi i bez dodanego roku edycji - ten zaczęto dodawać w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych). Krzyże z tego okresu są często spotykane, choć nie tak często jak te z okresu po 1965 roku. Edycja rzędu milionów. Wg informacji w książce Tomasza Sikorskiego (niekwestionowanego autorytetu nt. krzyży harcerskich) "tylko na początku 1957 roku wydano nie mniej niż 36 serii po 9999 krzyży, co daje 360000 sztuk".

Mam nadzieję, że pomoże to uczestnikom tego forum w przyszłej identyfikacji znalezionych krzyży harcerskich.

Pozdrawiam!

Kartrait

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie