Skocz do zawartości
  • 0

Identyfikacja umundurowania / odznaczenia


haczykman

Pytanie

Szanowni,

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w identyfikacji umundurowania. Osoba na zdjęciu była oficerem Carskiej Armii w latach (1890~1920)- tyle wiem.
Prawdopodobnie służyła w Pułku strzelców wschodnio-syberyjskich.

Ciekawi mnie szczególnie to odznaczenie widniejące na zdjęciu. 
Każda inna informacja też będzie dla mnie cenna.

Z góry dzięki!
Z serdecznymi pozdrowieniami.

 

p_zz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dobry wieczór. To oficer rosyjskiej piechoty lub artylerii (na pewno nie kawalerzysta). Stopień też słabo widoczny, nie widać gwiazdek, więc może to być kapitan. Na mundurze z całą pewnością Order św. Anny III kl., stosunkowo niskie odznaczenie Imperium rosyjskiego, z mieczami i kokardą, co oznacza, że nadano go za zasługi wojenne. Czy wiadomo, może chociaż w przybliżeniu, kiedy zdjęcie zostało zrobione? Na pierwszy rzut oka wygląda na pierwszą dekadę XX wieku, ale może być starsze. Po białej czapce może dałoby się znaleźć formację, ale niespecjalnie mam czas. Może ktoś z Kolegów i Koleżanek na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.04.2021 o 00:37, lukasz-41 napisał:

Czy wiadomo, może chociaż w przybliżeniu, kiedy zdjęcie zostało zrobione?

Na pewno przed 1896 rokiem. - na tyle innej fotografii jest data, którą znalazłem i załączam, a po gwiazdkach (w odniesieniu do tego co Kolega Łukasz napisał) wykonana później. Widać też numer na naramiennikach - który jest dla mnie mało czytelny.

w_paw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 29.04.2021 o 11:15, haczykman napisał:

...po gwiazdkach (w odniesieniu do tego co Kolega Łukasz napisał) wykonana później.

Może być właśnie całkiem na odwrót! Oznaczenia stopni wojskowych w Cesarstwie Rosyjskim były bardzo dziwne: podporucznik (na powyższym zdjęciu) miał dwie gwiazdki, porucznik - trzy, sztabskapitan (taki dziwny stopień między porucznikiem a pełnym kapitanem - cztery, ale kapitan nosił pagony bez gwiazdek. Dlatego sądzę, że poprzednie zdjęcie jest zapewne późniejsze, a brak wyraźnych gwiazdek może oznaczać stopień kapitana. Wskazuje też na to Order św. Anny, którego na tym zdjęciu brak. Jeżeli to zdjęcie jest z 1896 roku, poprzednie jest zapewne z roku 1904 lub późniejsze. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ order na zdjęciu ma kokardę, musiał być więc nadany za zasługi wojenne, a jedynym konfliktem zbrojnym w jakim oficer na zdjęciu mógł brać udział po 1896 roku była wojna rosyjsko-japońska z lat 1904-1905 (nie licząc oczywiście I światowej, ale ta raczej nie wchodzi w rachubę).

Na zdjęciu widać też, że pan ma jasny kołnierz. A więc na pewno nie artyleria (miałby zresztą wówczas zapewne skrzyżowane armaty na pagonach). Dobrze, że Kolega zamieścił to zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie