Jump to content

"Wujek wspominał, że jak będziemy wymieniać ogrodzenie, to na coś trafimy". Ale tego się nie spodziewali


Recommended Posts

Zaplanowali remont ogrodzenia, długo nie popracowali. Podczas rozbiórki jednego z betonowych słupów sprzed 74 lat natknęli się na jakieś metalowe elementy. Okazało się, że to amerykańskie działka i niemieckie karabiny maszynowe. Były zabetonowane w słupach. - Czegoś tak spektakularnego nie odkryto tu od kilkudziesięciu lat – mówią pasjonaci.

Rodzina Kubareckich z Wróblewa (woj. wielkopolskie) pod koniec marca zaczęła remont ogrodzenia na swojej działce. Podczas prac natknęła się na "pamiątki" z czasów II wojny światowej. - Nasz nieżyjący już wujek Stefan wspominał przed laty, że jeśli kiedyś będziemy wymieniać ogrodzenie, to znajdziemy pewnie coś z czasów II wojny światowej i może to być ciekawe znalezisko. Nigdy nie drążyliśmy tematu. Myśleliśmy, że nawet jeśli coś znajdziemy, to będzie to jakiś drobiazg – mówi Łukasz Szymański, jeden z odkrywców znaleziska.

To, co udało się znaleźć, na pewno nie jest "drobiazgiem". Na posesji znajdowały się dwa amerykańskie automatyczne działka lotnicze kalibru 37 mm, które montowane w samolotach typu P-39 Airacobra i P-63 Kingcobra. Były też cztery karabiny maszynowe MG 81 kalibru 7,92 mm. Tej broni używano, jako uzbrojenia obronnego Luftwaffe na ruchomych oraz stałych stanowiskach strzeleckich niemieckich bombowców i samolotów obserwacyjnych.

Gdzie dokładnie je znaleziono? - Na naszej posesji bramę wjazdową stanowiły trzy kamienne słupy, na których wyryto datę 1947. Zaczęliśmy rozkuwać pierwszy. W pewnym momencie dostrzegliśmy, że w środku jest coś, co przypomina jakby kolbę broni. Przerwaliśmy prace – opowiada pan Łukasz.

Kawałek po kawałku

Mieszkańcy Wróblewa o swoim znalezisku poinformowali Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Nie obeszło się bez ciężkiego sprzętu. Pracownicy muzeum zabezpieczyli trzy betonowe słupy. - Każda rzecz znaleziona jest dla nas zawsze bardzo cenna. Te elementy bardzo dobrze się zachowały. Dzięki temu, że zostały zabetonowane i znajdowały się w strefie beztlenowej, są w świetnym stanie. Odkuwaliśmy je przy pomocy młota udarowego, kawałek po kawałku, żeby nic nie uszkodzić. W tej chwili znajdują się w naszej pracowni, gdzie trwa ich renowacja. Praca przy takich eksponatach jest niezwykle ekscytująca. To jak podróż w czasie – opowiada ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, co udało się znaleźć. Podejrzewamy, że broni użyto po prostu jako zbrojenia betonu. Dla nas to kawałek historii, cieszymy się, że możemy go przekazać do muzeum i teraz wszyscy będą mogli to oglądać – dodaje Łukasz Szymański.

To jeszcze nie koniec?

- Na terenie naszej gminy, podobnie jak i w całej Polsce, która wiele razy była areną zmagań wojennych, często znajdują się większe lub mniejsze pamiątki z czasów I i II wojny światowej czy wojen napoleońskich. Ale przyznaję, że czegoś tak spektakularnego nie odkryto tu od kilkudziesięciu lat – mówi Łukasz Szał z Urzędu Miasta w Kostrzynie.

Niewykluczone, że we Wróblewie kryje się więcej takich skarbów. - Nasz dom ma ponad 100 lat, a rodzina Kubareckich mieszka tu od pokoleń. Możliwe, że jeszcze coś tu kiedyś znajdziemy przy jakichś pracach. Zwłaszcza że podobno przy naszej posesji znajdowało się tzw. cmentarzysko uszkodzonych samolotów – opowiada pan Łukasz.

https://tvn24.pl/poznan/kostrzyn-wroblewo-na-posesji-znalezli-zabetonowana-bron-z-czasow-ii-wojny-swiatowej-5075779

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/karabiny-znalezione-wewnatrz-slupow-ogrodzenia-trafia-na-wystawe

Karabiny znalezione wewnątrz słupów ogrodzenia trafią na wystawę

Publikacja: 05.05.2021 g.13:09  Aktualizacja: 05.05.2021 g.14:45Krzysztof Polasik
Pod koniec marca rodzina rolników z Wróblewa koło Kostrzyna znalazła w swoim starym płocie sześć działek i karabinów lotniczych.
   

Broń w betonowych słupach zamurował ich krewny w 1947 roku. We Wróblewie ulokowane było kiedyś cmentarzysko samolotów.

Broń przechodzi teraz intensywną konserwację celem dodania do ekspozycji. "Część karabinów trafi na wystawę do końca maja" – zapowiada szef oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk.

Prace przebiegają spokojnie. Pośpiech nie jest wskazany. Tutaj trzeba to robić ze spokojem, wymoczyć. Zamek już w tym jednym działku pracuje. Tu jeszcze są, jak się dobrze przyjrzeć, elementy betonu. W tej chwili moi renowatorzy odkuwają resztki betonu, które są na samym końcu lufy, w części komory nabojowej i zamka.

Beton cały czas usuwany jest z amerykańskich dział lotniczych kalibru 37 mm. Pierwsze do ekspozycji trafią więc niemieckie karabiny MG81. Takiego uzbrojenia w muzeum dotychczas nie było. Renowatorzy mają za sobą już sporo pracy. Trudne było chociażby samo wydobycie broni. Działa w betonowych słupach ważyły bowiem ponad 300 kilogramów.

Szczegóły znalezienia karabinów i dalszych prac zdradzimy w Magazynie Wojskowym dziś po godzinie 18:30.

Wojtek Wardejn
Fot. Wojtek Wardejn
 1.  
 2.  
 3.  
 4.  
 5.  
 6.  
 7.  
 8.  
 9.  
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information