Jump to content

"To mogą być bojowe środki chemiczne". Znaleźli tajemnicze pojemniki, ewakuują mieszańców


Recommended Posts

Dziesięć pojemników różnej wielkości znaleziono podczas prac archeologicznych w Lubaniu (województwo dolnośląskie). Zdaniem wojska w metalowych, ceramicznych i szklanych zbiornikach znajdują się nieznane substancje chemiczne, pozostałości po pierwszej lub drugiej wojnie światowej. - Bierzemy pod uwagę, że to bojowe środki chemiczne - mówią saperzy. Na sobotę zaplanowano ewakuację części mieszkańców miasta.

- Pojemniki z nieznaną substancją chemiczną znaleziono podczas prac archeologicznych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Byliśmy na miejscu, potwierdziliśmy wstępne podejrzenia, że mogą znajdować się tam substancje chemiczne z czasów pierwszej lub drugiej wojny światowej - mówi Radosław Mazur, dowódca patrolu saperskiego 23. Pułku Artylerii z Bolesławca.

"Bierzemy pod uwagę, że to bojowe środki chemiczne"

W miejscu znaleziska - jak mówi Mazur - prowadzono prace archeologiczne związane z budową obiektu szkoleniowego. W ich trakcie, na głębokości około metra, znaleziono 10 pojemników o różnej wielkości. Wśród nich są pojemniki ceramiczne, szklane i metalowe.

- Mamy kilka znalezionych rodzajów. Jeden z głównych to pojemniki ceramiczne w kształcie butli o pojemności około litra - relacjonuje Mazur. I dodaje: - Do określenia, co znajduje się w środku, potrzebni są specjaliści wojsk chemicznych. Jednak musimy spodziewać się wszystkiego. Mogą to być bojowe lub ćwiczebne środki chemiczne. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę to, że to środki bojowe.

Ewakuują mieszkańców

Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone. W sobotę pojawią się tu między innymi specjaliści z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, którzy wraz z saperami zajmą się zbadaniem substancji, ich zabezpieczeniem i neutralizacją. A to dla pobliskich mieszkańców oznacza ewakuację. O tej informują władze Lubania. Jak przekazują na swojej stronie internetowej i profilu miasta na Facebooku, ewakuacja - mieszkańców i pracowników sklepów i firm działających w promieniu 300 metrów od ośrodka straży granicznej - rozpocznie się 17 października o godzinie ósmej rano. I potrwa godzinę. Po niej do pracy przystąpi wojsko.

[...]

https://tvn24.pl/wroclaw/luban-to-moga-byc-bojowe-srodki-chemiczne-znalezli-tajemnicze-pojemniki-ewakuuja-mieszancow-4722712

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information