Skocz do zawartości
  • 0

Przybornik krawiecki czy portfel z 1942? Jaka produkcja?


Horhe

Pytanie

Prośba o pomoc w identyfikacji tego przybornika krawieckiego, lub portfela. Za nic nie mogę znaleźć analogicznych stempli na ekwipunku.

Szukałem w sprzęcie brytyjskim, amerykański, kanadyjskim....i nic. Drelich bawełniany w typie tkanin używanych przez armie wymienionych wcześniej państw.

5332a.jpg

5332b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

Posprawdzałem bardzo dużo rzeczy amerykańskich z II wojny i nie w jakimś necie, tylko w realu. Posprawdzałem wszelkie przedmioty zbliżone wymiarowo, do których produkcji trzeba by materiału o gramaturze podobnej, jak w przypadku Twojego przedmiotu. Posprawdzałem tekstylne pokrowce na kompasy, kapcie, dokumenty i pieniądze itp. Sprawdziłem też podszewki kurtek, materiały na kieszenie spodni itp. Sprawdziłem wszystko, co się da, a tak się składa, że mam takie duże możliwości.

Jest tak, jak podejrzewałem. Materiał Twojego przedmiotu jest przędziony w prążki. Amerykanie podczas II wojny mieli tylko jeden materiał przędziony w prążki - gabardynę na oficerskie kurtki mundurowe, ale to oczywiście całkowicie inny materiał, innej gramatury. Oni designu gabardyny nie preferowali, bo preferowali design popeliny, czyli materiału przędzionego w kratkę. Jak już w roku 1942 opracowali ubiór polowy M1943 z popeliny to tak już zostało do końca wojny. Obok oczywiście bawełnianego bardzo mocnego i sztywnego materiału HBT (diagonalu na przemian skośnego), ale to już zupełnie inna bajka.

Reasumując: Nie ma amerykańskich drugowojennych rzeczy z materiałów zwanych „canvas”, albo „duck”, czy jeszcze lżejszych, które byłyby przędzione w prążki, jak Twoja rzecz. Na 99,99 proc. zaryzykowałbym stwierdzenie, że Twoja rzecz nie jest amerykańska. Jak wspomniałem wcześniej, także stamping tej rzeczy znacznie odbiega od systemowego stampingu amerykańskiego z tamtego okresu, a nawet z każdego okresu, bo i z wojny koreańskiej, i wietnamskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden trop, jaki zasugerował mi kolega, to możliwe powiązanie z niemiecką firmą F&S, która produkowała części rowerowe. Może to na jakieś klucze, łatki do dętek itp. Niestety brak materiału porównawczego.

Wielkie dzięki za sprawdzenie i wykluczenie amerykańskiego pochodzenia

 

Prędzej czy później każdy znawca trafi na "ćwieka"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuję nad tym, ale proste to nie będzie. Kolor jest dobrze podpadający pod drugowojenny amerykański Olive Drab Shade No. 9, ale to jeszcze o niczym nie musi świadczyć.

Stamping jest za to trochę mało amerykański. Jeśli to jest alianckie to może to być zarówno z zamówienia wojskowego, jak i z wojskowego sklepu Post Exchange, a wtedy to już diabeł za tym nie trafi, bo tam były setki tysięcy produktów z rynku cywilnego. Wyciągnę podobne rzeczy amerykańskie i popatrzę jeszcze na splot materiału, bo to zawsze też jest dobra wskazówka. Podczas II wojny maszyny do tekstyliów były ustawiane w sposób, jakiego się nie zmieniało i czasami daje się odróżniać sploty brytyjskie, kanadyjskie, amerykańskie, indyjskie itp.

Pierwszy konkretniejszy sygnał - ta rzecz ma dość bogaty stamping, ale jak na to bogactwo to nie ma brytyjskiej strzałki Broad Arrow, czyli znaku kontroli technicznej i przyjęcia na stan sił zbrojnych. Brytyjczycy stemplowali tą strzałką cały webbing i inne tekstylia, więc jest jakiś tam wstępny sygnał, że być może nie jest to brytyjskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałkę Broad Arrow oczywiście brałem pod uwagę, walili to na wszystkim.

Lecz kierunek brytyjski wziąłem pod uwagę, gdyż tkanina jest niemalże identyczna w splocie, gramaturze i nie wyblakłym kolorze w środku, jak drelich brytyjski z wytwórni Cohen & Co. z 1944. Tylko tkaniny z USA też mogły trafiać do UK.

Dzięki za zaangażowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie