Jump to content

Zmarła Kazimiera Mika - bohaterka słynnego zdjęcia z czasów II wojny światowej


Recommended Posts

Kazimiera Mika zmarła 28 sierpnia - poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Kobieta była bohaterką słynnego zdjęcia z czasów II wojny światowej. Amerykański dziennikarz uwiecznił na fotografii, jak płacze nad ciałem siostry, którą zastrzelił niemiecki lotnik podczas oblężenia Warszawy.

IPN przekazał, że Kazimiera Mika została pochowana 4 września na wojskowym cmentarzu na warszawskich Powązkach.

Kazimiera Mika - bohaterka słynnego zdjęcia

Autorem słynnego zdjęcia był Julien Bryan. Amerykański fotograf i reżyser przyjechał do Warszawy, aby dokumentować zbrodnie wojenne, których dopuszczali się Niemcy w Warszawie w 1939 r. We wrześniu Luftwaffe stale bombardowało stolicę Polski, a przede wszystkim obiekty cywilne.

W atakach niemieckiego lotnictwa zginęło wielu mieszkańców. Wśród nich była 14-letnia siostra Kazimiery Miki, która zginęła 13 września 1939 r. gdy zbierała ziemniaki.

O okolicznościach powstania fotografii Julien Bryan opowiadał w rozmowie z Polskim Radiem. Relacjonował, że widział cztery kobiety zbierające ziemniaki na otwartym polu pod Warszawą. Niedaleko nich leżały ciała dwóch innych kobiet. – Gdy rozmawiałem z kobietami, które pozostały przy życiu, wybiegła z histerycznym płaczem dziewczynka w wieku około 10 lat i uklękła przy zwłokach zabitej siostry. Właśnie dowiedziała się o jej śmierci. Krzyczała: o moja siostro! Dlaczego tak się zmieniłaś? Dlaczego już nie jesteś taka ładna? - opowiadał amerykański fotograf.

Bryan po latach wspominał, że był to najtragiczniejszy dzień w trakcie jego pobytu w Warszawie.

W 1958 r. doszło do ponownego spotkania fotografa i dorosłej już wówczas Kazimiery Miki.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kazimiera-mika-nie-zyje-byla-bohaterka-slynnego-zdjecia-z-czasow-ii-wojny-swiatowej/bwtd40y,79cfc278

EhPaWdrXcAwybiL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information