Jump to content

Starodruki zniknęły z kolegiaty, pracownica muzeum znalazła je na internetowej aukcji


Recommended Posts

Osiem cennych starodruków zniknęło ze zbiorów kolegiaty w Jarosławiu (woj. podkarpackie). Ich brak dostrzegła pracownica muzeum. Zabytki odnaleziono na aukcji kaliskiego antykwariatu. Jednej księgi brakuje.

Na początku stycznia okazało się, że w zabytkowych zbiorach w kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Jarosławiu brakuje ośmiu cennych starodruków. Kiedy dokładnie je skradziono? Tego nie wiadomo. Braki w kolegiackich zbiorach zauważyła pracownica placówki Muzeum Kamienica Orsettich.

- Przedstawicielka placówki wyjaśniła, że w 2008 r. w parafii został odkryty zbiór starodruków. Księgi zostały przez nią opisane, sfotografowane, skatalogowane i wpisane do ewidencji kościoła. W związku z organizowaną wystawą kobieta, chcąc dowiedzieć się więcej na temat przedmiotowych ksiąg, zaczęła szukać w internecie szczegółowych informacji o nich - informuje asp. sztab. Anna Długosz, rzecznik policji w Jarosławiu.

I to wtedy pracownica muzeum przypadkowo znalazła aukcję internetową antykwariatu w Kaliszu, na której wystawiono na sprzedaż osiem ksiąg, tych, które wcześniej opisywała w zbiorze parafialnym. Okazało się, że tych ksiąg nie ma w zbiorach, zostały skradzione. Wartość zabytków oszacowano na 86,7 tys. zł.

- Jarosławscy kryminalni przy współpracy z mundurowymi Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Policjanci ustalili, że jedna z nich już została sprzedana - mówi Długosz.

Funkcjonariusze badają okoliczności zdarzenia. Ustalają, kto odpowiada za kradzież starodruków i jak to się stało, że zabytki trafiły do antykwariatu. Na razie nikogo nie zatrzymano w tej sprawie.

Zbiór 300 starodruków

W 2008 r. gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim doprowadziły do odkrycia zabytkowych ksiąg. Zbiór starodruków stanowi blisko 300 pozycji. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie a najmłodsza pochodzi z 1786 r.  

https://tvn24.pl/poznan/kalisz-jaroslaw-w-antykwariacie-znaleziono-skradzione-starodruki-4167464

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information