Jump to content

Wżery na sztućcach brąz/mosiądz/stal


Recommended Posts

Szanowni Państwo,

piszę z zapytaniem o pomoc w uratowaniu sztućców. O ile rękojeści znakomicie się trzymają, o tyle części niepokryte srebrem - już nie.

Na każdym ostrzu lub czerpaku widelca widoczne są wżery. Na zewnątrz przedmioty mają pokrycie z jasnobrązowego metalu i w tej samej barwie są płytkie żery. Tam, gdzie zostało to zdarte lub pojawiły się wżery, widać, zdaje się, zardzewiałą stal. Chciałem się Państwa zapytać, czy jest szansa na odratowanie tych sztućców. Nie wiem, jak potraktować czerpaki i ostrza, czy konieczne jest wprawienie nowych ostrzy i czerpaków, wysłanie ich gdzieś do pokrycia na nowo innym metalem (np. srebrzenie), uratowanie ich poprzez jakieś zabiegi, czy też nie da się z nimi nic już zrobić.

Zależy mi, by nadać im funkcję użytkową. Powinny na siebie pracować.

Z wyrazami szacunku

ML

DSC00435.JPG

DSC00438.JPG

Link to post
Share on other sites

Słabo to wygląda, a pod platerem jest na pewno jeszcze gorzej.Jedyne co chyba można tu wymyślić to albo dobranie do rękojeści nowych ostrzy, albo nałożenie nowej powłoki po uprzednim wyczyszczeniu i uzupełnieniu większych ubytków - nie wiem,lutem? To już pytanie do jubilera czy innego speca od podobnej zabawy.

Link to post
Share on other sites

Hm, złe to wieści zaprawdę. A czy wiedzą Państwo, do kogo można zwrócić się z zapytaniem o wykonanie nowych ostrzy lub rekonstrukcję starych (niekoniecznie złotem, jeśli to złoto). Niestety z zakresu sztuk manualnych jestem zdecydowanym beztalenciem.

Odpowiadając na pytanie p. Bjara - sądzę, że lepiej jeść bigos srebrem, niż kawior łopatą. Dawne rzeczy są znakomicie dostosowane do używania, nie to, co współczesne bryły imitujące sztućce.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information