Skocz do zawartości

Wżery na sztućcach brąz/mosiądz/stal


Urnelius

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

piszę z zapytaniem o pomoc w uratowaniu sztućców. O ile rękojeści znakomicie się trzymają, o tyle części niepokryte srebrem - już nie.

Na każdym ostrzu lub czerpaku widelca widoczne są wżery. Na zewnątrz przedmioty mają pokrycie z jasnobrązowego metalu i w tej samej barwie są płytkie żery. Tam, gdzie zostało to zdarte lub pojawiły się wżery, widać, zdaje się, zardzewiałą stal. Chciałem się Państwa zapytać, czy jest szansa na odratowanie tych sztućców. Nie wiem, jak potraktować czerpaki i ostrza, czy konieczne jest wprawienie nowych ostrzy i czerpaków, wysłanie ich gdzieś do pokrycia na nowo innym metalem (np. srebrzenie), uratowanie ich poprzez jakieś zabiegi, czy też nie da się z nimi nic już zrobić.

Zależy mi, by nadać im funkcję użytkową. Powinny na siebie pracować.

Z wyrazami szacunku

ML

DSC00435.JPG

DSC00438.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to wygląda, a pod platerem jest na pewno jeszcze gorzej.Jedyne co chyba można tu wymyślić to albo dobranie do rękojeści nowych ostrzy, albo nałożenie nowej powłoki po uprzednim wyczyszczeniu i uzupełnieniu większych ubytków - nie wiem,lutem? To już pytanie do jubilera czy innego speca od podobnej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, złe to wieści zaprawdę. A czy wiedzą Państwo, do kogo można zwrócić się z zapytaniem o wykonanie nowych ostrzy lub rekonstrukcję starych (niekoniecznie złotem, jeśli to złoto). Niestety z zakresu sztuk manualnych jestem zdecydowanym beztalenciem.

Odpowiadając na pytanie p. Bjara - sądzę, że lepiej jeść bigos srebrem, niż kawior łopatą. Dawne rzeczy są znakomicie dostosowane do używania, nie to, co współczesne bryły imitujące sztućce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie