Skocz do zawartości

Próbował przewieźć przez granicę zabytki archeologiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Źródło:

http://www.lublin112.pl/probowal-przewiezc-przez-granice-zabytki-archeologiczne/

 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt zabytków archeologicznych. Przedmioty te próbował przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy.

 
20191108-zabytki2.jpg

Przedmioty o charakterze zabytkowym ukryte były w bagażu ukraińskiego pracownika obsługi pociągu relacji Kijów – Warszawa.

Funkcjonariusze KAS znaleźli tam 8 monet – w tym monety z okresu Carskiej Rosji (XVII – XIX w.) oraz srebrne monety Zygmunta III Wazy z XVII w. Wśród zatrzymanych przedmiotów były również pierścionki i średniowieczne zapinki, 18 krzyżyków religijnych typowych dla okresu średniowiecza, w tym tzw. enkolpion – krzyżyk relikwiarzowy, a ponadto: topór kamienny z okresu neolitu oraz pochodzące prawdopodobnie z okresu brązu 4 siekiery i naszyjnik, a także rdzeń krzemienny z epoki kamienia.

Obywatel Ukrainy nie zgłosił zabytkowych przedmiotów przy wjeździe do Polski. Mężczyzna przyznał się, że chciał przemycić zabytki, ale stwierdził, iż nie są jego. W Kijowie miał zostać poproszony przez nieznaną mu osobę o dostarczenie przesyłki do Warszawy. Za usługę miał zainkasować 40 dolarów.

Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe. Wstępną ocenę 39 ujawnionych przedmiotów przeprowadził koordynator ds. ochrony dóbr kultury lubelskiej KAS. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej towarów, wyda niezależny rzeczoznawca.

(fot. KAS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się że carskie monety z XIXw. to zabytek... u babci na wsi na własne oczy widziałem jak carskie kopiejki z końca XIXw. służyły jako tzw papiaki wbijanie jeszcze kutymi kwadratowymi gwoźdźmi. No to ladnie ktoś sprofanowal zabytki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bialawy napisał:

Nie spodziewałem się że carskie monety z XIXw. to zabytek... u babci na wsi na własne oczy widziałem jak carskie kopiejki z końca XIXw. służyły jako tzw papiaki wbijanie jeszcze kutymi kwadratowymi gwoźdźmi. No to ladnie ktoś sprofanowal zabytki...

to lepiej się nie przyznawaj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ja w ten sposób wykorzystywałem kopiejki tylko ktoś kiedyś duzo dawniej. Podobnie jak po prlu 1zlotowki służyły za papiaki. Skąd swoja droga miałbym wziąć stare kute gwoździe? Chyba że wyciagalbym ze starego płotu na wiosce. Mogę kiedyś pokazać zdjęcia tych carskich kopiejek w roli papiakow...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie