Skocz do zawartości

Defilada 15 sierpnia 1939 Warszawa Święto Żołnierza


82E

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna partia zdjęć autorstwa Harrisona Formana (1904-1978). Kilkanaście dni przed fotografiami zbombardowanej Warszawy, wykonał on serię fotografii dokumentujących ostatnią (?) przedwojenną defiladę w Warszawie. Święto Żołnierza 15 sierpnia 1939 roku

wwaaug28default.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Bardzo ładne zdjęcia ale  mając o nich pewną wiedzę muszę sprostować podane wyżej informacje.

Na fotografiach widać asystującą kompanię honorową Zamiany Krakowsko - Śląskiej Baonu Stołecznego , która była ostatnią zmianą BS ( Zmiana Mazowiecko - Kurpiowska miała służyć w okresie X 1939-I V 1940  i siłą rzeczy jej służba w Warszawie odbyć się nie mogła).

Widzimy też żołnierzy kompanii zamkowej Oddziału Zamkowego ( niosący sztandary amerykańskie).

Ten cykl fotografii został wykonany nie z okazji Święta Żołnierza, lecz w dniu 23.08.1939 roku z okazji uroczystości przekazania Polsce sztandarów amerykańskich  - wszystkich stanów USA.  Działo się to bowiem na tle bardzo skomplikowanej sytuacji miedzynarodowej  i gry toczącej się ostrej gry dyplomatycznej ( w tym czasie mamy pakt Ribbentrop -Mołotow, ten gest ze sztandarami USA  i towarzyszące mu przesłanie były elementami tej gry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci wspaniale prezentujący się żołnierze , których widzimy na fotografiach za kilka tygodni walczyli jak lwy  w obronie Warszawy w Zgrupowaniu ppłk Okulickiego  ( Blizne)  tzw "wypad ppłk Okulickiego", który wyszarpał Niemcom dość strategicznie położony kawałek zachodniego przedpola Warszawy i trzymał go do końca walk .

Ostatni pluton BS pełniący zadania asystencyjne w dniach 29.09 - 04.10 1939  5.pażdziernika poszedł do niewoli.

Tak zakończyła się epopeja tej formacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton ten jak wspomniałem pełnił służbę asystencyjną. Dziś tej terminologii nie używa się przez co jest mało zrozumiała. Natomiast chodzi tu o zapewnienie doraźnej, wojskowej służby ochronno-porządkowej  - np.  kompaniami asystencyjnymi dysponowały w 1939 r sztaby wielkich jednostek. Czas o jakim mówimy w Warszawie to w zasadzie tygodniowe wypełnianie przez Dowództwo Obrony Warszawy postanowień umowy kapitulacyjnej Warszawy, czemu towarzyszyły robocze kontakty dwustronne. Oficerowie wyznaczeni do nadzorowania przez stronę polską postanowień umowy cały czas pełnili swą służbę nie będąc jeszcze formalnie w niewoli  i dysponowali wspomnianym uzbrojonym oddziałem asystencyjnym.

tytułem ciekawostki - poza wspomnianym plutonem asystencyjnym BS po kapitulacji Warszawy służbę porządkową z bronią ( kb+5nb) pełniła także Straż Obywatelska ( prez. Starzyński, Regulski) również do pierwszych dni października 1939 tj do wejścia niemieckich policyjnych władz okupacyjnych. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie