czestar Napisano 11 Sierpień 2019 Napisano 11 Sierpień 2019 https://wiadomosci.onet.pl/kraj/warszawa-uroczystosci-w-rocznice-operacji-polskiej-nkwd/znw9xww Przywracanie pamięci to obowiązek wobec tych, którzy ponieśli śmierć, bo mówili po polsku i nosili polskie nazwiska - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników warszawskich uroczystości ku czci ofiar tzw. operacji polskiej NKWD, która została przeprowadzona w ZSRS przed 82 laty. Odczytano też listy marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego. "82 lata temu rozpoczął się największy przed II wojną światową sowiecki ludobójczy akt państwowego terroru, znany jako operacja polska. Ponad 111 tys. naszych rodaków poniosło śmierć tylko za to, że byli Polakami. Niemal 30 tys. skazano na zesłania do łagrów" - napisał prezydent w liście odczytanym przez jego doradcę Zdzisława Sokala podczas wieczornej uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
les05 Napisano 11 Sierpień 2019 Napisano 11 Sierpień 2019 A jakie było stanowisko władz II RP w tej sprawie, ciekawe że nikt o tym nie mówi.
les05 Napisano 12 Sierpień 2019 Napisano 12 Sierpień 2019 Raczej uważali Polaków w ZSRR za ludzi niebezpiecznych, będących pod wpływem sowieckiej ideologii i nie przejmowali się ich losem.
Czlowieksniegu Napisano 12 Sierpień 2019 Napisano 12 Sierpień 2019 " Raczej uważali Polaków w ZSRR za ludzi niebezpiecznych, będących pod wpływem sowieckiej ideologii i nie przejmowali się ich losem. " Dość ciekawa i odważna teza. Tym bardziej, im bardziej II RP starała się nie irytować niedźwiedzia, aby on dla odmiany nie próbował jeszcze bardziej pograć kartą mniejszości narodowych w Polsce. Inna sprawa, że co poza notami dyplomatycznymi Warszawa mogłaby zrobić. Tak, aby przy okazji nie wystawić się na zarzuty ingerencji w wewnętrzną politykę ZSRR?
les05 Napisano 12 Sierpień 2019 Napisano 12 Sierpień 2019 Warszawa w sprawie represji wobec Polaków w Sowietach nie podjęła żadnych działań, żadnych i można tu przeprowadzić paralelę do reakcji Warszawy na rzeź Wołynia. W obu przypadkach władze państwowe nie były zainteresowane losem Polaków, choć w tej drugiej sprawie częściowo ją usprawiedliwiają ograniczone możliwości w warunkach okupacji.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.