Skocz do zawartości

600 zdjęć ukrytych na strychu


Rekomendowane odpowiedzi

https://dziennik.walbrzych.pl/600-zdjec-ukrytych-na-strychu-wiekszosc-z-czasow-ii-wojny-swiatowej-niecodzienne-znalezisko-w-mokrzeszowie/

"600 zdjęć ukrytych na strychu. Większość z czasów II wojny światowej. Niecodzienne znalezisko w Mokrzeszowie

Znaczną część kolekcji stanowią zdjęcia wojenne. Pozostała część to fotografie rodzinne. Kilka to zdjęcia na tekturze z początku XX wieku. Na wojennych zdjęciach widać między innymi uszkodzone pojazdy wojskowe czy niemieckich żołnierzy na froncie. Fotografie zostaną teraz zeskanowane i będą udostępniane w internecie.

Zdjęcia odnaleziono w czasie przygotowań do sprzedaży domu. To najprawdopodobniej zbiór jednej rodziny. Część to fotografie rodzinne, inne to zdjęcia wojenne. Wszystkie są w bardzo dobrym stanie.

– Są zdjęcia na pewno z kampanii wrześniowej, rok 1939 w Polsce. Są fotografie z kampanii wschodniej w Związku Radzieckim, operacja Barbarossa rok 1941. Możemy to to rozpoznać na podstawie rozbitych pojazdów rosyjskich. Fotografie z frontu zachodniego – mówi archeolog Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Część zdjęć związanych jest ze Służbą Pracy Rzeszy i obozem, który znajdował się w Oleśnicy. Pojawiają się także zdjęcia ze Świdnicy. Fotografie wykonywane były jednak wszędzie tam, gdzie służył ich autor, żołnierz Wermachtu.

Autora przedstawia prawdopodobnie jedna z fotografii, która jest podpisana imieniem i nazwiskiem – Walter Schmidt. To rodzina, która mogła mieszkać przed rokiem 1945 w Mokrzeszowie.

W depozycie znaleziono także zdjęcia, które mogą pochodzić z początku XX wieku. To fotografie portretowe wykonane na tekturze.

– Na co dzień możemy kupić albumy związane z II wojną światową, które zawierają szereg różnych fotografii. Te fotografie są oczywiście powielane, w różnych książkach występują takie same. A tutaj mamy fotografie, które nigdy nie były publikowane, a które są dokumentacją II wojny światowej. Tego co się wówczas działo. Mamy na przykład zdjęcia jeńców rosyjskich branych do niewoli czy mamy zdjęcie powieszonego partyzanta – dodaje Mucha.

Zdjęcia trafiły do Żarowskiej Izby Historycznej. Zostały już zeskanowane. Teraz będą opisane i partiami udostępniane w internecie na stronie izby, gdzie każdy będzie mógł je obejrzeć."

190619odnaleziona-kolekcja-mokrzeszow_-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to faktycznie autorski zbiór, to rewelacja. Ale może się też okazać, że to masowo powielane kopie znanych ujęć.

PS Zdjątka wyglądają na styki 6x9. Jeden film 120/620 dawał takich 8. Pięćdziesiąt filmów, no może troszkę mniej odliczając te starsze... ale i nie każde ujęcie wychodziło... Imponujący zbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

https://swidnica24.pl/2019/07/tajemnica-z-mokrzeszowa-wyjasniona-wiedza-do-kogo-nalezalo-cenne-archiwum-zdjec/

"Tajemnica z Mokrzeszowa wyjaśniona. Wiedzą, do kogo należało cenne archiwum zdjęć

Lokalnym historykom udało się ustalić, do kogo należał zbiór około 650 zdjęć dokumentujących m.in. czasy II wojny światowej, na który natrafiono podczas porządkowania poddasza jednego z domów w Mokrzeszowie. W odkryciu pomogła im jedna mała karta i spora doza dociekliwości.

Kolekcję fotografii odkryto w nietypowych okolicznościach – w czasie przygotowań do sprzedaży domu. Bogdan Mucha, szef Żarowskiej Izby Historycznej, już wcześniej domniemywał, że jest to archiwum rodzinne, które zostało ukryte na strychu w 1945 roku przed opuszczeniem domu przez ich właścicieli. – Zbiór jest ogromny i zawiera niesamowite zdjęcia. Są wśród nich fotografie z okresu wojny, z frontu zachodniego, frontu wschodniego i z kampanii wrześniowej 1939 roku. Zdjęcia wojenne są prawdziwymi rarytasami, do tej pory nigdy niepublikowanymi. Pokazują m.in. rozbite czołgi rosyjskie czy francuskie, jeńców i wiele innych sytuacji w których prawdopodobnie uczestniczył ich autor – mówił Mucha w rozmowie ze Świdnickim Portalem Historycznym. Część z bogatego zbioru to rodzinne zdjęcia, prezentujące różne aspekty życia przedwojennych mieszkańców powiatu świdnickiego.

Tajemnicą pozostawało dotychczas to, do kogo należały fotografie. – Przełom w ustalaniu przedwojennych właścicieli kolekcji przyniosły zachowane zdjęcia grobów niemieckich żołnierzy, poległych i pochowanych na frontach II wojny światowej. Tylko jedno z nich pokazywało grób żołnierza, z nazwiskiem na krzyżu, które występowało wśród spisów mieszkańców przedwojennego Mokrzeszowa. Poległym był Walter Neumann, urodzony 27 października 1918 r., a zmarły 12 października 1942 r., tuż przed swoimi 24. urodzinami. Pod koniec lat 30. XX wieku w Mokrzeszowie mieszkało kilku właścicieli gospodarstw o tym nazwisku, jednak żaden z nich nie miał na imię Walter – tłumaczy Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

Wątpliwości historyków ostatecznie rozwiała niepozorna kartka pocztowa, zawieruszona między zdjęciami. – Była adresowana do Gustava Neumanna i był podany na niej adres Kunzendorf (Mokrzeszów) 69. Ponieważ wiedzieliśmy, w którym domu archiwum zostało znalezione i znaliśmy jego współczesny numer, wniosek nasuwał się sam, tym bardziej, że zachowała się kartka pocztowa z lat 30. XX wieku, na której dom ten widać. Wszystko się zgadzało. To gospoda Gustava Neumanna, do którego rodziny należało odnalezione archiwum – wyjaśnia Bogdan Mucha. Dysponując wiedzą o przedwojennych właścicielach kolekcji, historycy mogli przystąpić do poszukiwania dalszych informacji o rodzinie Neumannów.

Żarowska Izba Historyczna sukcesywnie udostępnia kolejne zdjęcia z odnalezionych zbiorów.

mokrzeszow-zdjecia-ZIH-1.jpg

mokrzeszow-zdjecia-ZIH-2.jpg

mokrzeszow-zdjecia-ZIH-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie