Skocz do zawartości
  • 0

Optyka


tasior

Pytanie

Witam, proszę o pomoc w id. tego przedmiotu. Na jednej z grup nabyłem statyw sygnowany "OTTO FENNEL SOHNE KASSEL". Wraz z statywem dotarł do mnie ten przedmiot. Patrzyło się przez niego najprawdopodobniej od strony pojedynczego otworu gdyż szkiełka wskazujące odczyt na pokrętłach znajdują się właśnie z tej strony. Po przeciwnej stronie mamy 2 "adaptery" do podpięcia ( optyki ? ). Wewnątrz znajdują się 2 pryzmaty, zmieniając nastawę na pokrętłach zmienia się prześwit (kwadraty widoczne na jednym ze zdjęć rosną lub maleją). Po wykonaniu obrotu na pokrętle wraca ono do swojej pozycji jednostajnym tempem. Co do samej skali na pokrętłach ma ona zakres od 0 do ∞ i od 0 do 100 na zdjęciu słabo to widać jednak cyfry na skali od 0 do są koloru czerwonego, wszelkie sugestie mile widziane ?

20190530_093658.jpg

20190530_093641.jpg

20190530_094647.jpg

20190530_093718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Po przegadaniu tego z osobą, która zna niemiecki zdecydowanie lepiej ode mnie, ustaliłem, że ten napis "los" zamiast "mniej" powinien być bardziej tłumaczony jako "zwolnienie" np. zacisku, może wtedy by się samo nie cofało tylko czekałoby zablokowane na zrobienie odczytu, albo "luzowanie" do wypięcia czegoś co się tutaj podłączało. 

Natomiast oglądając jeszcze raz to ustrojstwo, przychylam się do wniosku, że odczyt musiał odbywać się od strony pojedynczego okularu. Cyfry są ułożone tak żeby to odczytywać  od tej właśnie strony, i jedno ze zdjęć dokładnie to pokazuje, chociaż jak je zobaczyłem pierwszy raz to mi się wydawało, że jest dokładnie odwrotnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka wiem, że już trochę minęło od Twojego postu, ale czy masz jeszcze to urządzenie i statyw?

Czy one do siebie pasują? pod tym urządzeniem jest "szybkozłączka", dlatego to na pewno jest dokładka do czegoś.

Jeśli miałbym strzelać to powiedziałbym, że to urządzenie może być elementem dalmierza optycznego. Spodziewałbym się wtedy dwóch okularów od strony pokręteł, a obraz będzie widoczny jeśli te dwa kwadraciki będą w jednym miejscu. Wtedy w jakiś sposób trzeba by odczytać z obu podziałek wartość i jakoś w prosty sposób przeliczyć odległość. To musi być coś bardzo prostego, może mnożenie, ale możliwe, że zwykłe dodawanie ponieważ tam są dwie podziałki na każdym kole. Jedno ma wartość do nieskończoności, a drugie jest podzielone na 100 równych odcinków, co sugeruje jakąś mniejszą wartość typu 1 m i 1 cm, ale urządzenie nie będzie należeć do mikroskopu, więc bliżej by mu było do 1 km i 10 m.

Gdzieś mi krąży po głowie, że te okulary mogły mieć różne soczewki (wymienne, to by tłumaczyło dlaczego ich nie ma) do różnych "skal odległości" np 1/0,01, 100/1, 1000/10. Mogły być też nastawne, co sugeruje strzałka wokół okularu i napis "mniej".

Trochę mnie zastanawia to, że samo wraca do pozycji 0. Może być uszkodzone, ale skłaniałbym się do stwierdzenia, że może mieć taką funkcję "zerowania" odczytu.

Nie chcesz się go pozbyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem do czego to jest i się nie czaję. Zresztą teraz możesz ewentualnie poczekać na inne wypowiedzi i może ktoś się ulituje i obu nam powie co to jest.

Rodowód artyleryjski jest bardzo prawdopodobny. Szukałbym jednostek rozpoznania artyleryjskiego w armii austriackiej z okresu I wojny światowej.

Ja kolekcjonuję takie stare zabawki, nawet jeśli nie do końca wiem czym one są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie