Jump to content
bialawy

guzik ołowiany z odlewu i plomba z gwiazdką lub kołem sterowym

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie - czy ktoś spotkał się z takimi przedmiotami jak na zdjęciach:

Plomba średnicy ok 17-18mm, z jednej strony jakby gwiazdka w kółkach (dlatego skojarzenie z kołem sterowym z okrętu), z drugiej jakby wyprostowana litera Z - coś jak wajcha do odpalenia samochodu na korbę

Druga rzecz to guzik, ciężki jakby ołowiany z wyraźnym śladem po odlewie średnicy 22-23mm

Może ktoś spotkał się z podobnymi rzeczami i coś więcej o nich powie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

20190529_104236.jpg

20190529_104213.jpg

Wielkie dzięki za pomoc w identyfikacji. Wg mnie podpowiedź trafiona w 100%. Teraz tylko rozszyfrować pochodzenie tej plomby. Naprawdę jestem pełen podziwu dla waszej wiedzy. Do tego właśnie powinien służyć Internet czyli do poszerzania swojej wiedzy czy zgłębiania danej tematyki a nie chwalenia się tym co akurat się je czy gdzie się przebywa-to tylko taki przykład.

Jeszcze raz dziękuję i czekam na ewentualne podpowiedzi odnośnie plomby - z jakiego okresu może pochodzić i z jaką tematyką była powiązana.

Pozdrawiam

Symbol gwiazdy z kropkami to Drohiczyn nad Bugiem toteż plomba zapewne z tej miejscowość 

npo135191(1).jpg

Znalazłem coś takiego na podstawie tropu, który mi wyznaczył kolega TOSKA 🙂

https://polona.pl/item/znaki-symboliczne-na-olowiu-plomby-ich-znaczenie-i-klasyfikacja-les-signes,NzE1MTUxNjM/48/#item

Tutaj pod nr 117 i na wcześniejszej stronie pod nr 88 znalazłem podobne symbole (krzyża monogramatycznego, czyli ośmioramiennego) na drohiczyńskich plombach z dawnych czasów z opracowania K. Bołsunowskiego. Symbol jakby nie patrzeć pasuje. Tylko wielkość plomby nie bardzo bo tamte z opracowań są mniejsze. A ta którą kolega TOSKA zamieścił ma 6 ramion ale jest łudząco podobna

Tak więc poszukiwań ciąg dalszy...

Pozdrawiam