Skocz do zawartości

Pieczęć


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli interesuję Cię tylko datowanie to sprawa ma się tak. Jak wykopałeś ją sam to możesz mieć pewność, że tłoczek ma 150- 200lat. Jeżeli zdobyłeś go w inny sposób to w tych czasach, kiedy można już tak ją "pokolorować", że ciężko odróżnić, ( bez wzięcia do ręki i po takich zdjęciach) może mieć kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostatniego szukaj św. Jerzy zabijający smoka.

Tłoczek jest inicjałowy. Motyw kwiatów wyrastających z serca znany w wielu formach i używany przez ok. 250lat, poza małymi wyjątkami heraldycznymi jest ozdobą i nie przedstawia godności czy zawodu. Co najwyżej uczucia właściciela kierowane do odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt nie sprecyzowałem ,gmerk jako gmerk nie ,ale gmerk jako znak mieszczan- kupca tak,mogłem napisać herb rodziny.A ta stylistyka jak i sam kształt pieczęć pojawił się  już w XVIIw,więc nadal obstawiam swoje datowanie,motyw szukaj w okoliczny majątkach,rodzina sygnowała tym motywem wszystko,jak byli kupcami to motyw jak i inicjały były bite na plombach i  tokenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kazioW24 napisał:

W sumie fakt nie sprecyzowałem ,gmerk jako gmerk nie ,ale gmerk jako znak mieszczan- kupca tak,mogłem napisać herb rodziny.A ta stylistyka jak i sam kształt pieczęć pojawił się  już w XVIIw,więc nadal obstawiam swoje datowanie,motyw szukaj w okoliczny majątkach,rodzina sygnowała tym motywem wszystko,jak byli kupcami to motyw jak i inicjały były bite na plombach i  tokenach.

Nie jest to gmerk, znak mieszczański ani kupca- to jest inicjałówka z ozdóbką.

Co do datowania po kształcie(choć to nie wszystko) to właśnie pieczęci tej budowy są przeważnie datowane na połowę XIX, więc nie wiem skąd te upieranie się przy swoim.

http://petschaften-archiv.de/?page_id=251

 

Łukasz- ostatnie zdjęcia tylko potwierdzają moje datowanie, a próba sprzedaży tłoczka na znanym portalu za 550zł to lekkie przeszacowanie. Ale kto wie, głupich nie sieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie