Skocz do zawartości
  • 0

Fotografia żołnierze II RP


anemon

Pytanie

Witam,
jestem w posiadaniu zdjęć mojego pradziadka. Niestety wiedza z moich źródeł się wyczerpała, dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Jedyne co wiem to, że mój pradziadek Andrzej Kędzierski urodził się w roku 17 maja 1914 we wsi Zaczernie pod Rzeszowem. Grał na waltorni w Teatrzyku Potockich w Łańcucie. Następnie służył w wojsku oraz wojskowej orkiestrze. Czy na podstawie tych zdjęć jest szansa na odnalezienie informacji w której jednostce służył (jej historii również) oraz przez jaki okres?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego anemon napisałeś że twój pradziadek urodził się w 1914 r. (był z rocznika mojego dziadka) a więc w 1932 r. kończył 18 lat a zgodnie z ustawą z 1924 r. obowiązkowemu poborowi podlegali mężczyźni kończący w danym roku 21 lat. Ale ale wszystko się zgadza albowiem w etacie orkiestry pułku piechoty był 1 oficer-kapelmistrz, 12 podoficerów zawodowych, 1 szeregowy ordynans i 24 elewów (małoletnich ochotników nie będących żołnierzami) w wieku 14-17 lat którzy po skończeniu osiemnastu lat kierowani byli w ramach obowiązkowej służby wojskowej do Wojskowej Szkoły Muzycznej w Katowicach po ukończeniu której wracali do macierzystego pułku. Z kolei wśród 24 tychże elewów orkiestry pułkowej było 4 waltornistów wśród których zapewne był Twój przodek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Masz rację, wszystko się zgadza w 100%. Mój pradziadek był elewem został wysłany do Wojskowej Szkoły Muzycznej w ramach służby. Czyli na zdjęciu jest to wyłącznie orkiestra pułkowa? Kapral na środku posiada czarne patki orkiestry. I czy w takim razie istnieje spis podoficerów z 1932? Jestem pewny iż jest to 17pp jednakże nadal chciałbym się upewnić i dowiedzieć czegoś więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
jestem w posiadaniu zdjęć mojego pradziadka. Niestety wiedza z moich źródeł się wyczerpała, dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Jedyne co wiem to, że mój pradziadek Andrzej Kędzierski urodził się w roku 17 maja 1914 we wsi Zaczernie pod Rzeszowem. Grał na waltorni w Teatrzyku Potockich w Łańcucie. Następnie służył w wojsku oraz wojskowej orkiestrze. Czy na podstawie tych zdjęć jest szansa na odnalezienie informacji w której jednostce służył (jej historii również) oraz przez jaki okres?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konkretnej jednostki w której służył twój pradziadek to z tych zdjęć raczej tego się nie dowiesz chociaż na drugiej z fotografii widoczna jest odznaka pułkowa na piersi kaprala trzeciego z lewej w drugim rzędzie.
Co do umundurowania to zapewne piechota a jak wiadomo każdy pułk piechoty miał swoją etatową orkiestrę. Ciekawy jest także
jest wzór butów które ma Twój pradziadek na drugiej z zamieszczonych fotografii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie