Jump to content
 • 0
Sign in to follow this  
anemon

Fotografia żołnierze II RP

Question

 • 0
Witam,
jestem w posiadaniu zdjęć mojego pradziadka. Niestety wiedza z moich źródeł się wyczerpała, dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Jedyne co wiem to, że mój pradziadek Andrzej Kędzierski urodził się w roku 17 maja 1914 we wsi Zaczernie pod Rzeszowem. Grał na waltorni w Teatrzyku Potockich w Łańcucie. Następnie służył w wojsku oraz wojskowej orkiestrze. Czy na podstawie tych zdjęć jest szansa na odnalezienie informacji w której jednostce służył (jej historii również) oraz przez jaki okres?

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

22 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
Co do konkretnej jednostki w której służył twój pradziadek to z tych zdjęć raczej tego się nie dowiesz chociaż na drugiej z fotografii widoczna jest odznaka pułkowa na piersi kaprala trzeciego z lewej w drugim rzędzie.
Co do umundurowania to zapewne piechota a jak wiadomo każdy pułk piechoty miał swoją etatową orkiestrę. Ciekawy jest także
jest wzór butów które ma Twój pradziadek na drugiej z zamieszczonych fotografii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Tak podejrzewałem, że zdjęcia mogą dać niewystarczającą ilość informacji. Pogrzebałem trochę patrząc na oryginalne zdjęcie i udało mi się ustalić odznakę kaprala z drugiego zdjęcia. Jest to odznaka 17pp. Wszystko było by fajnie tyle, że na zdjęciu z 1933 dziadek jest w oddziale o innym składzie, którego nie jestem już zidentyfikować. Będę musiał w takim razie pogrzebać trochę głębiej. Mimo wszystko dziękuję za chęci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Co do obsady oficerskiej to jak najbardziej tak albowiem istniej Rocznik Oficerski 1932 natomiast z szeregowymi będzie problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Kolego anemon napisałeś że twój pradziadek urodził się w 1914 r. (był z rocznika mojego dziadka) a więc w 1932 r. kończył 18 lat a zgodnie z ustawą z 1924 r. obowiązkowemu poborowi podlegali mężczyźni kończący w danym roku 21 lat. Ale ale wszystko się zgadza albowiem w etacie orkiestry pułku piechoty był 1 oficer-kapelmistrz, 12 podoficerów zawodowych, 1 szeregowy ordynans i 24 elewów (małoletnich ochotników nie będących żołnierzami) w wieku 14-17 lat którzy po skończeniu osiemnastu lat kierowani byli w ramach obowiązkowej służby wojskowej do Wojskowej Szkoły Muzycznej w Katowicach po ukończeniu której wracali do macierzystego pułku. Z kolei wśród 24 tychże elewów orkiestry pułkowej było 4 waltornistów wśród których zapewne był Twój przodek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Tak, tak. Masz rację, wszystko się zgadza w 100%. Mój pradziadek był elewem został wysłany do Wojskowej Szkoły Muzycznej w ramach służby. Czyli na zdjęciu jest to wyłącznie orkiestra pułkowa? Kapral na środku posiada czarne patki orkiestry. I czy w takim razie istnieje spis podoficerów z 1932? Jestem pewny iż jest to 17pp jednakże nadal chciałbym się upewnić i dowiedzieć czegoś więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Patki są na pewno granatowe z żółtą wypustką czyli piechota a na nich oznaka orkiestrantów. Na pozostałe pytania niestety nie znam odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Ah, no tak. Mój błąd. W takim razie dziękuję za wszelkie informacje jakie udało się do tej pory ustalić. Jak tylko wynajdę więcej zdjęć bądź informacji to odświeżę temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0

Odgrzewam wątek, ale nadal bawię się ze zdjęciami. Ktoś kojarzy co to za mundur po lewej oraz medale po prawej (odznaka oczywiście 17pp)?

IMG_1221.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
 • Create New...

Important Information