Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne okiem korespondentów wojennych.


Rekomendowane odpowiedzi

Nie został zdobyty w tym wypadzie sowiecki PP nr.156 Bela Kuna". Jaki to był pociąg pancerny-trudno powiedzieć, mógł to być to być zdobyczny, np.denikinowski, lub któryś z ciężkich sowieckich typu sormowskiego" lub iżorskiego".
Jest taka informacja, że Bela Kun" wypadł z toru i się wykoleił i spadł z nasypu kilkumetrowego a nie było go czym podnieść.
Natomiast drugi sowiecki pociąg pancerny BP No 46 Krasnyj Krestjanin" ( 1 parowóz półpancerny oraz 2 wagony bojowe opancerzone blachą) został przejęty, ale nie bez trudu, albowiem jeden wagon bojowy był wykolejony. Wagon ten został ponownie podniesiony i ustawiony na torze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, kiedy się bawiłem w temacie PP, materiału było mało. Dzięki wycieczkom po antykwariatów, trafiało się to, co teraz jest w necie.I na bazie tych zdobytych tam zdjęć prasowych, powstawały takie rysunki, czasem dalekie od doskonałości. A teraz na ironię, kiedy materiału ikonograficznego jest opór",trochę się rozleniwiłem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A teraz na ironię, kiedy materiału ikonograficznego jest opór". Ja w tej kwestii nie zgadzam się z Tobą, ponieważ praktycznie nie wiemy, jak wyglądały polskie pociągi pancerne w 1920 r.! Prosty przykład: jak wyglądał pociąg pancerny Danuta" w 1920 r.?,którego uzbrojenie składało się z rosyjskich armat polowych kal.76,2 mm wz. 1902!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda, ale ja określiłem stan współczesny jako oporowy" w porównaniu z latami, kiedy rodził się net, pozycji wydawniczych dotyczących PP był null, w antykwariacie trafiały się czasopisma z nieraz słabymi zdjęciami, a żyliśmy wtedy bez optyki elektronicznej. Zrobienie z pisma zdjęcia to była spora operacja, w porównaniu z współczesnością.
Masz rację, że przy obfitości jest jednocześnie posucha". Ale nie ma co porównywać z czasami sprzed np. 35 lat...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie