Skocz do zawartości

Czy ktoś szukał w okolicach Białołeki i Nieporętu?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy chodzi Ci o cały pas od Serocka do Pułtuska, czy tylko o Serock?

Bo nad Narwią walczyły w tym rejonie początkowo 65A, 1 KPancGw i 28A (jeden korpus). To znane wiadomości.

Pod Serock wojska radzieckie podeszły w pierwszym tygodniu września 1944 prawym skrzydłem 28 Armii. Narew została przekroczona z marszu koło Wierzbicy przez 128 Korpus Strzelecki z 28A. Korpus ten zdobył przyczółek, ale sam Serock pozostał w rękach Niemców (do 21 X). Główne siły radzieckie zajęły stanowiska na północ od Wierzbicy, gdzie ok 10 IX 128 KStrz zastąpiła piechota z 65A i czołgi 1 KPancGw. Natomiast nie ma pojęcia, czy Rosjanie zdobyli most, czy Niemcy go wysadzili. Nawet jeśli most przetrwał, to i tak wojska radzieckie zawsze budowały obok kilkanaście dodatkowych przepraw pontonowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 543
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam,
w sobote szukalem w okolicach Serocka, znalazlem:pol mozdzieza, ruski granat, dwa garnki (jeden na glebokosci dobrego metra w korzeniach sosny...)kilka sporych lusek, maske p/gaz niemiecka bez puszki i destrukt, sporo roznego zlomu z lat wspolczesnych. Teren przekopany pelno dolkow (niezasypanych) a w dolkach odlamki.
Pozdrawiam
Piorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! A jakie siły Niemieckie były rozmieszczone w okolicy Serocka.Bo osobiście w samym centrum Serocka znalazłem łuski mauserowskie z biciami SS.A co do Wierzbicy słyszałem od tutejszych że zginął tam Radziecki Generał, nawet jest pomnik w samym lesie.Do niedawna była nawet gwiazda radziecka, ale ktoś ja ukradł. Może wiecie coś na ten temat. Jeśli tak to piszcie!!!!! A tak wogóle to jeśli macie jakieś fajne mapy tych okolic to chętnie bym je zobaczył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,wczoraj bylem w lesie przy drodze Nieporet-Marki na wysokosci parkingu i wiecie co - wstyd! Caly las pokopany, dolki niektore metr na metr a ziemia lezy obok...Dobrze ze bylem bez wykrywki bo bylo by na mnie, przestaje sie przyznawac ze szukam w tamtym rejonie.
Pozdrawiam poszukiwaczy"
Piórek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mieliśmy tam trochę wczoraj poszukać,ale bardzo szybko zrezygnowaliśmy widząc tam zielonych ludków.
No ale teraz wiem dlaczego.I co tu się dziwić że Nas nikt nie chce tolerować.I nie jest to wstyd tylko zwykłe lenistwo, egoizm i draństwo.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem z daleka bo z mazur ale kilka razy miałem okazję poszperać w tych okolicach i z ciekawszych fantów wyszedł DP wz.28 w całkiem niezłym stanie, różne części od ciężarówek( łańcuchy na koła też sie znalazły) hełm przyjaciela ze wszchodu" od groma amunicji i kiepsko zachowany polski bagnet. może niedługo też się tam wybiore.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Byliśmy dzisiaj w okolicach wzgórza 104. Ten kto pokopał
kilkadziesiąt 1,5 dołów i ich nie zakopał powinien być
ukrzyżowany".
Zresztą są tego efekty.Co pół godziny przejeżdżał leśną drogą niebieski samochód smutnych panów.
Miejsce jest niestety na jakiś czas spalone".
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie dołacze sie do kogoś kto ma chęć pokopać w okolicach Białołeki i Nieporętu. Jako że mieszkam na tarchominie to troche złazilem z piszczałką okolice. Głownie Choszczówka, Michałów -Reginów. Teren przekopany , sporo niewypałów , łusek i odłamków ale zbyt rozległy toteż można jeszcze wiele wyciągnąć. Mam pomysły na fajne miejsca w okolicach Białołęki.
Kontakt na priva mail: wulfgar@op.pl, gg 3205818
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczów!!!!!
Niedawno zrobiłem wypad z piszczałką niedaleko mojego miejsca zamieszkania, a dokładnie niedaleko Jabłonny. Teren ogólnie mocno przeszukany, ale pierwsze wejście do lasu mnie bardzo zaskoczyło, ponieważ miałem bardzo mocny sygnał i o dużych gabarytach.Myślałem że to jest kolejne śmietnisko, ponieważ w okolicy Lasów Warszawskich pełno jest takich.Ale ku mojemu żdziwieniu znalazłem pieknie zachowany fragment gąsienicy (6 ogniw o szerokości 30-32cm)od jakiegoś pojazdu pancernego, ale oczywiście to nie wszystko, pod spodem było jeszcze to coś co umieszczam obok na rysunku technicznym. Moim zdaniem jest to podtrzymywacz do lufy działa, ale mogę sie mylić. W literatuże znalazłem podobny ale trochę sie różniący sie w w radzieckim dziale samobieżnym SU-76. Jeśli ktokolwiek wie co to jest i od jakiego typu pojazu, to byłbym wdzieczny za informacje. Oczywiście w miejscu jak stwierdzam zniszczenia pojazdu pancernego waliło sie bardzo duża ilość blach, kawałków pancerza o grubości 20-30 mm, śrub, nitów, części izolacji elektrycznej, błotniki, fragment pancerza o wymiarach 100 cm na 100 cmm i grubości 20-30mm, no i znalazłem też wizjer, chyba kierowcy. A pozatym pełno porozrywanych fragmentów blachi mosiężnej prawdopodobnie od łusek. Proszę o pomoc!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tominew za pozdrowienia, znalezisko calkiem calkiem tylko gdzie reszta;-) W sobote widzalem na swojej miejscowce kawal grubej blachy wystajacej z drogi w lesie ale nieodkopywalem bo deszcz lal, dam znac w pon. cos sie odnalazlo.
Pzdr.
Piorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dzięki za pozdrowienia.
Z tego co wyczytałem w materiałach teren koło Jabłonnej to
są jeszcze okolice walk dywizji Wiking".
Dywizja ta była wyposażona w większości w czołgi Panther"
(które też miały podtrzymywacze" lufy działa).
Zrób zdjęcie tego fantu to spróbujemy do czegoś dopasować"
Zdażały się także działa szturmowe np StuG 40 Ausf.G
Rosjanie wyposażeni byli w T-34,Sherman,Valentine,KW-IS.
Pozdrawiam
P.S Byłeś może zaraz za zakrętem w kierunku na Rajszew?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 1Air1!!!
Na zakrecie niestety nie szukałem , ale za to blizej chotomowa tak, niedaleko parkingu na górce znalazłem pare granatów z 39 i mine talerzowa p-panc niemiecka z 44, troche amunicji. Ale mam kolesia który w Rajszewie ma niezłe stanowisko. A ty co znalazłeś?
A co do tego podtrzymacza to nie wydaje ci sie że gąsienica znaleziona przy tej czesci nie jest za wąska na Pantere lub stuga. Bo moim zdaniem miały szerszą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Kiedyś byłem na Zegrzu.Też mieliśmy coś podobnego do gąsiennicy.Póżniej okazało się że to są nakładki zimowe na gąsiennice.Dlatego dobrze by było gdybyś wstawił zdjęcie.Wtedy najlepiej można zobaczyć szczegóły.
Tak jak pisałem byliśmy w okolicach wzgórza 104.Chodziliśmy
tylko godzinę.Przywiozłem do domu aluminiową gilzę od rakietnicy z napisem Leuchtpatrone 41 ecd Mai 1944.
Po za tym łuski od mausera i jedna deszka" zostały w lesie.
Potem zrobiło się gorąco" i poszliśmy jeść obiad do domu.
Pzdr.
P.S Trzeba będzie tam wrócić ale chyba na jesieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1AIR1, pod Jabłonną nie walczyła dywizja SS, tylko właśnie 19 Pancerna, a przejsciowo też HG, 1 wegierska kawalerii i resztki 73. DP (a dokładniej to w Białołęce)

Ale głównie 19-ta (w samej Jabłonnie 73 Pułk GrenPanc tylko pod koniec października).

Nie wiem, skąd czerpiesz informacje o ruskim sprzęcie, ale zapewniam Cię, że KW to tam nie było. Jabłonna to teren walk 1 DP im T. Kościuszki (działa SU-76), wspierajacego ją 13 pułku art panc (SU-85) i kilku czołgów T-34.
Także przeciwko dywizjom SS wystepowały głównie czołgi T-34 i M4A2 Sherman oraz trochę Valentynek" (bardzo mało) i oczywiście działa pancerne. Wszystko głównie z 8. KPancGw (do połowy października).

W dywizjach SS były:
3 SS
Panther, Tiger (samodzielna kompania, było o tym na forum), Pz IV, Stug III, Panzerjager IV, Marder.
5 SS
Panther, Pz IV, Stug III i jak wcześniej...
Panthery w 5 SS w II batalionie pułku pancernego
Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duncam niestety nie mam upoważnień do wstawienia tych zdjęć które mamy,są poprostu własnością pewnego człowieka który zapłacił za nie porządną kasę.
Ale naprawdę w czasie wojny jednostki pancerne (i nie tylko) nie poruszały się tylko w śćiśle określonym terenie(jak pionki na szachownicy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie