Skocz do zawartości

Skrzydlo z jeziora


Rekomendowane odpowiedzi

Skrzydlo wyciagniete w siatce przez rybaka z jednego z nadmorskich jezior. Wg. rybaka szcztki maszyny s rozrzucone w promieniu ok. 50m, co sugeruje uderzenie o tafle wody i rozpad na kawalki. Jakies pomysly od czego to skrzydlo moze byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na część skrzydła to raczej nie wygląda, aczkolwiek rzeczywiście wygląda na fragment płatowca jakiegoś samolotu.

Na rzecz amerykańską z Lend Lease z pewnych względów to też raczej nie wygląda, bo sposób nitowania jest tu dość charakterystyczny. Ten sposób ewentualnie, ale tylko ewentualnie, pasowałby do tylko niektórych fragmentów P-39, ale już raczej nie do P-40 i nie do A-20. Tak mi się wydaje. Ale jak powiadam są inne czynniki, które trochę się kłócą z amerykańskim pochodzeniem tego fragmentu płatowca.

Natomiast nic się nie kłóci z niemieckością pochodzenia tego przedmiotu. Pewne rozwiązania połączeń, jakie tu widać, częstsze były w konstrukcjach niemieckich, niż amerykańskich.

Z pewnych technicznych względów najmniej obstawiałbym tę rzecz jako rosyjską, ale oczywiście mogę się mylić, ponieważ jest to silny destrukt i może swoim wyglądem wprowadzać w błąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudne zadanie.

Jeśli jest to fragment kadłuba (a tak mi się wydaje) to w tej części, jaką wyłowiono, jest to konstrukcja skorupowa bezpodłużnicowa. Klasyka konstrukcji samolotów lat 30., 40., 50. i 60. Ale tak tylko z głowy to nie pamiętam, które samoloty frontu wschodniego miały kadłuby półskorupowe, a które miały skorupowe podłużnicowe, a które jeszcze inne skorupowe bezpodłużnicowe.

Na dodatek czyhają takie pułapki, jak np. P-39, który miał ciekawy kadłub hybrydowy – półskorupowy przechodzący w skorupowy. Jak jednak napisałem wcześniej nie wygląda mi to ze ściśle określonych względów na rzecz amerykańską.

Zmyłka dla oceniającego, co to jest, tkwi także w tym, że jeśli to coś oderwało się pomiędzy podłużnicami to wtedy spokojnie będzie udawało konstrukcję skorupową bezpodłużnicową, gdy w rzeczywistości nie będzie to prawdą.

Ale ten element jest tak delikatny z tą swoją cienką blachą i brakiem podłużnic, a tylko z kształtownikami, że według mnie może to być na przykład fragment okapotowania silnika albo jakaś klapa podwozia lub luku bombowego.

Nie wygląda to na element wytrzymałościowy samolotu. Prawdopodobnie właśnie dlatego się urwał i został osobno po wodowaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Woodhaven 2018-02-06 12:17:57

Podać Ci wymiary?
_____


A chętnie.

Mam kolegę, któremu ofiarowałem wszystkie, jakie miałem, instrukcje i ersatzteill-isty do Fw 190, bo jest kolekcjonerem sprzętu LW to sobie popatrzymy, jaki był podstawowy parametr technologiczny u szkopstwa tamtych czasów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie