Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Dom wybudowany w Polsce w 1914, zrabowany przez Niemców, odnalazł się za oceanem. W Idaho

Recommended Posts

Zabytkowy budynek o powierzchni 130 metrów kwadratowych w stylu zakopiańskim stoi nad jeziorem w stanie Idaho. Dom powstał w 1914 roku na Podhalu. Podczas okupacji został zrabowany przez Niemców i poddany niewielkiej przebudowie. W Stanach jest od 1998 roku.

175 tys. dolarów trzeba zapłacić za oryginalny dom z 1914 roku wybudowany z drewna sosnowego, który stoi w malowniczych górach północnego Idaho. Właścicielką wystawionego na sprzedaż budynku sprowadzonego z Polski jest Mary Alderete. Jej mąż w 1998 roku odkupił go od handlarza antyków i przetransportował do Idaho. Zrobił to na zamówienie pewnej ekscentrycznej kobiety, która - jak powiedziała Alderete w rozmowie z serwisem idahobusinessreview.com - po zrealizowaniu zamówienia nawet nie zadała sobie trudu, by zobaczyć dom w Careywood, gdzie obecnie się znajduje.

Wybudowany w 1914 roku dom, w 1942 roku został najpierw rozebrany, a następnie skradziony przez Niemców i wywieziony na teren III Rzeszy, gdzie doczekał końca wojny. W 1946 roku budynek lekko przebudowano. Do elewacji dodano witrażowe okna w stylu niemiecki, a dach pokryto ręcznie robioną miedzianą dachówką.

Dom jest przykładem odrębnego stylu architektonicznego, który artysta i krytyk sztuki Stanisław Witkiewicz nazwał zakopiańskim.

Obecnie właściciele starali się go odbudować, ale ostatecznie nie dali. Stąd ich decyzja o sprzedaży 130-metrowego domu.

Budynek jest w ofercie agencji nieruchomości Century 21 Beutler & Associates.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22532002,dom-wybudowany-w-polsce-w-1914-skradziony-przez-nazistow-odnalazl.html#BoxNewsImg&a=167&c=96

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information