Skocz do zawartości

Psie znaczki Vol.III


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 295
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Skrót już rozszyfrowany . To że ten Psi numerek jest z Wilna to wiedziałem ale zastanawiała mnie dalsza część skrótu otóż w naszym tłumaczeniu brzmi to tak ,, Wileńskie Władze Miasta ''. Podziękowania dla Darka pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pochodzi z poligonu k.Końskich ? tam kiedyś wyszło tych Radomiów z pocz XX w. więcej jakby ktoś przywlókł i rozsypał,wówczas w carskiej armii nie było etatowych psów służbowych oczywiście co niektórzy oficerowie pewno posiadali prywatne ale dlaczego mieli być zwolnieni od podatku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie
Najstarszy znany symbol w Europie od miasta Rostock (1775), w USA 1853gg. W 1863 r. Minister spraw wewnętrznych zaproponował nowy podatek od psów miejskich, ale Rada Najwyższa zezwoliła na ten podatek tylko w dwóch miastach w Rydze i Jełgawie. W Wilnie podatek ten został nałożony pod koniec 1899 roku, nie stosował się do psów myśliwych i uwięzionych, zgodnie z prawem Imperium Rosyjskiego i kosztował 1 rubel rocznie, w Grodnie podatek dotyczył wszystkich psów bez wyjątku - kopiejek 50. Aby nie doszło do oszustwa z podatkiem, psy stróżujące otrzymały darmowe tokeny (w niektórych miastach).
Psy bez żetonów zostały złapane, trzymane przez 3 dni, a jeśli nie było gospodarza, zostały zniszczone. Jeśli właściciel był, był zobowiązany do uiszczenia rocznej opłaty, grzywny i 20 kopiejek za każdy dzień zatrzymania. Po przybyciu Niemców na pierwszy świat, opodatkowali oni wszystkie psy w obu miastach i wsiach, z wyjątkiem psów wojskowych i służbowych władz cywilnych, otrzymały one za darmo żetony. Podatek w 1916 r. Wynosił 10-25 marek, później wzrósł do 30 marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bezpłatnych usłyszałem hipotezę że posługiwały się nimi psiaki gości hotelowych w danym mieście ,przyjeżdżający ze zwierzakiem otrzymywał w recepcji żeton gdy wyjeżdżał to go oddawał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst który przytoczyłem znalazł kolega ,, po fachu ,, na jakieś rosyjskiej stronie. Niestety nie ma poparcia w dokumentacji. Jednak wydaje się to wysoce prawdopodobne. Co do bezpłatnych psich blaszek które były dawne gościom hotelowym. Też słyszałem takie hipotezy niestety bez poparcia w dokumentacji pozdrawiam Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie