Jump to content

Kawaleria II RP- Warszawska Brygada Pancerno Motorowa.


Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

10 czerwca 1939 roku zaproponowano dowództwo brygady,dotychczasowemu dowódcy piechoty dywizyjnej 2 DP Legionów, płk. dypl. Stefanowi Roweckiemu.
W dniach 13- 15 czerwca, w ciągu zaledwie trzech dni, po obejrzeniu pokazowych ćwiczeń zmotoryzowanej 10 Brygady Kawalerii, został dowódcą nowo formowanej brygady.

Link to comment
Share on other sites

19 czerwca ustalona została nazwa Warszawska Brygada Pancerno Motorowa".
Pierwotnie zamierzano zmotoryzować do niej 2 pułki kawalerii. Ale ostatecznie zgodzono się na jeden pułk kawalerii. Drugi pułk ( Pułk Strzelców Pieszych) miał powstać na bazie 3 Batalionu Strzelców z Rembertowa.
Link to comment
Share on other sites

5 lipca odszedł na inne stanowisko dowódcze ( do 7 PSK) dowódca 1 Pułku Strzelców Konnych, pułkownik Stanisław Królicki. Była to zapowiedż tego, że własnie ten pułk z Mazowieckiej Brygady Kawalerii przeznaczony będzie do zmotoryzowania i wcielenia do nowej brygady.Funkcję p.o. dowódcy pułku przejął do 24 lipca mjr. Włodzimierz Białobłocki.

Link to comment
Share on other sites

10 lipca ukazał się rozkaz o utworzeniu na bazie 3 BS Pułku Strzelców Pieszych, natomiast 27 lipca o wcieleniu 1 PSK w skład brygady. Następnego dnia przyszedł do Garwolina rozkaz o motoryzacji i reorganizacji dotychczas konnego pułku.
29 lipca przybył wyznaczony na dowódcę pułku, płk. Józef Mularczyk ( na zdjęciu).

Link to comment
Share on other sites

Nowy dowódca płk. Józef Mularczyk przyjmuje defiladę w dniu swojego przyjazdu, 29 lipca .Widoczne są już zmiany w umundurowaniu. Mimo, ze strzelcy konni pełnia służbę wartowniczą w koszarach we francuskich adrianach", to pojawiają się już stare i nowe wzory beretów wojsk pancernych.

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym wnieść kilka słów odnośnie roli 3 Baonu Strzelców z Rembertowa. Stanowił on jednostkę administracjno/gospodarczą dla utworzenia nowego Pułku Strzelców Pieszych na potrzeby nowo formowanej WBPM.
3 baon Strzelców nie został zmotoryzowany tak jak 1 Pułk Strzelców Konnych- 3 Baon Strzelców jako taki nadal pozostawał klasycznym, samodzielnym batalionem piechoty włączonym na stopie wojennej w skład Mazowieckiej Brygady Kawalerii i jej strukturach bijący się w czasie kampanii wrześniowej.

Pułk Strzelców Pieszych był całkowicie nową, odrębną motorową formacją piechoty.
Pułk ten jest także numerowany jako 1 Pułk Strzelców Pieszych.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information