Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Polska Fundacja Narodowa zapowiada produkcję dwóch filmów wojennych.

Recommended Posts

Mel Gibson i Clint Eastwood typowani na reżyserów


Film o Amerykanach biorących udział w pierwszej wojnie światowej i drugi, nawiązujący do warszawskiego przemówienia prezydenta Donalda Trumpa, to najnowsze projekty Polskiej Fundacji Narodowej. - Jednym z celów Fundacji jest dbanie o wizerunek Polski – mówił prezes PFN i warszawski radny PiS, Cezary Jurkiewicz, który prowadzi rozmowy z hollywoodzkimi reżyserami.

W programie Wywiad gospodarczy" serwisu wPolsce" prezes Jurkiewicz, zapytany o filmowe projekty Fundacji, potwierdził plotki dotyczące nakręcenia dwóch obrazów o tematyce wojennej.

Akcja pierwszego z nich ma się rozgrywać w czasie pierwszej wojny światowej i opowie o udziale amerykańskich wojsk w walkach o niepodległość na europejskich frontach. Drugi film będzie bezpośrednim nawiązaniem do słów prezydenta Donalda Trumpa, który przebywając w Warszawie mówił o wydarzeniach z sierpnia 1944 r.

- Prezydent Trump wypowiedział tę nazwę – Jerusalem Avenue – unaoczniając całemu światu, w tym momencie Warszawa stała się centrum całego świata i pokazując jednostkowe wydarzenie, to jednocześnie powiedział jedną rzecz: zadał pytanie o polski antysemityzm, skoro wtedy i dziś istnieją Aleje Jerozolimskie – tłumaczył Jurkiewicz.

Prezes PFN dał jasno do zrozumienia, że oba filmy są rozpatrywane w kategorii superprodukcji, a nie niskobudżetowych dokumentów, na co wskazują nazwiska potencjalnych reżyserów. Jurkiewicz potwierdził oficjalnie, że trwają rozmowy z Melem Gibsonem i Clintem Eastwoodem.

- Chcemy być dźwignią, która pootwiera te drogi. Nasz budżet z pewnością nie udźwignąłby całości produkcji, ale myślę, że jeżeli ułoży się cała współpraca i będzie gotowość po drugiej stronie, to z pewnością wielu innych dołoży się, aby te filmy powstały – skwitował prezes PFN.

Założenie Polskiej Fundacji Narodowej zostało ogłoszone przez premier Beatę Szydło w połowie zeszłego roku. Jako główny cel działania wskazywała na możliwość realizacji nieosiągalnych wcześniej projektów na skalę Polski, Europy i świata, gwarantując przy tym osiąganie silnych efektów synergii". Na realizację projektów Fundacji przeznaczono imponujące 100 mln zł, które pochodzą od 17 spółek Skarbu Państwa (m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, PGE, Enea, Energa, KGHM). Statut założycielski PFN zakłada, że przez kolejnych 10 lat na konto organu będzie wpływało 50 mln zł rocznie.

Na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa czytamy, że zadaniem Fundacji będzie w szczególności promocja i ochrona wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki w Polsce i poza jej granicami, a także kształtowanie pozytywnego odbioru społecznego inwestycji prowadzonych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wśród celów organizacji jest również współpraca ze społecznościami lokalnymi, organizacjami społecznymi i gospodarczymi, autorytetami w dziedzinie kultury i nauki, a także organizowanie i finansowanie inicjatyw społecznych odpowiadających na statutowe cele Fundacji."

http://film.wp.pl/polska-fundacja-narodowa-zapowiada-produkcje-dwoch-filmow-wojennych-mel-gibson-i-clint-eastwood-typowani-na-rezyserow-6152628192282241aPS Ciekawe, czy Clint Eastwood i Mel Gibson wiedzą, że Jurkiewicz z nimi rozmawiał...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żałosne. Ta fundacja niech się najpierw zajmie skandalem związanym ze sobą. Może o tym film nakręci? Bo o „Amerykanach biorących udział w I w.ś.” to Amerykanom filmów nie brakuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information