Skocz do zawartości

1945 Polska Czechosłowacja niedoszła wojna o kotlinę kłodzką (pytanie)


duszan

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, tym bardziej ze nazwa LWP weszla w uzycie gdzies w latach piecdziesiatych.
W 1945 bylo Wojsko Polskie, lub jesli wolisz Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej.
Ludowe w nazwie to sie pojawilo bodajze w 1952 roku - Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Tak ze ojciec Twoj rywalizowal z oficerem WP, a nie LWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lipcu 1945 do biura mojego ojca ówczesnego starosty kłodzkiego wkroczyli funkcjonariusze UB z zapytaniem gdzie sa klucze od banku.Wiszą zamkniętej szafce za moimi plecami odparł ojciec.Wiedział on,że w skarbcu bankowym były sztabki złota.Funkcjonariusze wzięli klucze (ale nie od skarbca-bo ich nie było) i tyle ich ojciec widział.Niedługo potem został odwołany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociąg pancerny czeski wjechał na teren kotliny kłodzkiej ale
został unieruchomiony bo do Czechów dotarła plotka,że tor jest zaminowany(rozpuszczona celowo).Starosta Musiał (mój ojciec) zaaranżował w obecności Czechów meldunek,który złożył mu wyznaczony urzędnik, o rozminowaniu toru.Pociąg wycofał się.O tych czasach można przeczytać w książce A.Ropelewskiego - Pionierskie lato" (oferowana do sprzedaży na Allegro).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Swego czasu słyszałem relacje starszych pasjonatów historii z tych terenów że Czesi mieli apetyt również na Zory i Wodzisław, w tej sprawie ponoc Arka Bożek interweniował u Zawadzkiego, a ten u Rosjan...Ciekawe czy jakies materiały na temat stosunkow PRL- CSRS w 1945 są w katowickim IPN ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Z mojego doświadczenia, a znam Kotlinę dość dobrze bo spędziłem tam dużo czasu, ludność czysto Polska w znakomitej większości to ludność napływowa po 45 roku.
Podobnie jak w moim Gdańsku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czechosłowacja, Edvard Beneš i Polska...

Tu macie ciekawy dokument:
http://www.alexanderyakovlev.org/fond/issues-doc/58868

Zaczyna się tak:

Łubianka. Stalin i NKWD-HKGB-GUKR „Smiersz”. 1939-marzec 1946

Dokument nr 230

Meldunek specjalny Ł.P. Berii do Stalina z załączeniem informacji wywiadowczych o powojennym kształcie Europy i roli Polski

23.12.1942
Nr 2114/b

Komitet Państwowy Obrony Związku SRR
Do towarzysza Stalina

Benesz zaprosił do siebie radcę poselstwa ZSRR w Londynie tow. Cziczajewa i przekazał do wiadomości raport polskiego ministra i przewodniczącego polskiej komisji powojennej rekonstrukcji doktora Mariana Seydy, podkreślając przy tym, że jest to oficjalny dokument, w którym zawarto poglądy polskich kręgów rządowych w Londynie na przyszły kształt Europy i rolę Polski, uprzedził o konieczności zachowania ścisłej tajemnicy.
[...]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie