Jump to content
Sign in to follow this  
formoza58

10 Pułk Ułanów Litewskich.

Recommended Posts

Witam, Formoza - przepiękny zbiór, wzruszające. Jestem wnukiem por. Marcelego Cyryla Marcinkowskiego, tego z ekipy militaria, który jeździł na klaczy Nogawka. Mój dziadek zginął w Oświęcimiu w 1941. Urodził się 16.12.1898. Walczył przeciw bolszewikom gdzie otrzymał krzyż walecznych i był wachmistrzem. Historia rodzinna mówi, że był w 4 pułku strzelców konnych, a potem po kursie oficerskim dołączył do 10 tego. Pozdrowienia. JK

Witam Jack,

Nie mam wiedzy o jego sluzbie w 4 PSK. W 1931 roku był porucznikiem w 10 P.Ul. Musiał być świetnym jeźdzcem, ponieważ uczestniczył w pułkowej ekipie w " Militari" dwukrotnie: w 1931 roku w Wilnie (na " Nogawce",gdzie ekipa 10 P.Ul. zajęła III miejsce) i w 1932 roku w Krakowie ( na wałachu " Tokio"). Ponadto startował  w 1931 roku w rajdzie konnym.

Posted (edited)

Odnośnie edukacji kawaleryjskiej, to jak wspomniałeś,że jako wachmistrz 4 PSK odbył kurs oficerski. W Jego przypadku była to bydgoska Oficerska Szkoła dla Podoficerów. Uczył się w 22- osobowej klasie kawaleryjskiej V Promocji, w latach 1926- 1928. Ukończył ją pomyślnie z 8 lokatą i jako podporucznik skierowany do służby w 10 P.Ul. Litewskich. Takie wtedy były układy, ze nowo upieczony oficer nie wracał do swojej macierzystej jednostki, gdzie jako podoficerowie służyli jego długoletni koledzy... Tyle udało mi się znależć o Twoim Dziadku.

Pozdrawiam

Edited by formoza58

W dniu 17.03.2017 o 01:28, formoza58 napisał:

Zwycięska ekipa pułkowa na Militari" Armii.

10p.ulmilitari_w_wilnie.jpg&x=800

Lepsze zdjęcie ekipy pułkowej na " Militari" w 1931 roku. Od lewej pierwszy por. Marcinkowski.

marcink 2.JPG

marcink3.JPG