Jump to content

Zmarł mjr Zbigniew Paliwoda - ostatni żołnierz Józefa Kurasia Ognia"


Recommended Posts

Nie żyje mjr Zbigniew Paliwoda ps. Jur". Był ostatnim żołnierzem mjr Kurasia ps. Ogień". Zmarł 20 grudnia, w wieku 87 lat, w podkrakowskich Mogilanach - informuje TVP Info.

Zbigniew Paliwoda był ostatnim żyjącym uczestnikiem głośnej akcji odbicia w 1946 r. z więzienia św. Michała w Krakowie 64 działaczy antykomunistycznych. Dokonał tego w biały dzień przy współpracy z więzienną strażniczką 6. krakowskiej kompanii należącej do zgrupowania Józefa Kurasia Ognia". Podczas akcji Zbigniew Paliwoda został zatrzymany przez UB, następnie poddano go brutalnemu śledztwu.

- W wolnej Polsce nie doczekaliśmy się od władz państwowych żadnego oficjalnego uhonorowania za akcję rozbicia więzienia - mówił Zbigniew Paliwoda w 2013 r.

Po 1989 r. zajmował się sprawami kombatantów i weteranów z okresu podziemia antykomunistycznego, działających w czasie II wojny światowej i po niej.

Jego zasługi zostały zauważone i uhonorowane dopiero przez Andrzeja Dudę. 5 lutego br. Prezydent RP wręczył osobiście mjr Zbigniewowi Paliwodzie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski".

http://krakow.onet.pl/zmarl-mjr-zbigniew-paliwoda-ostatni-zolnierz-jozefa-kurasia-ognia/19ljzzb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information