Skocz do zawartości

81 Dywizjon Pancerny


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam. Wyszukałem nowe zdjęcia Tankietki TK-3 opisanej na początku mojego wątku jaku zdobyczny Polski czołg przy Bydgoszczy. Więc to chyba TK-3 z 81 Dywizjonu Pancernego. To chyba ten TK-3 został trafiony przez kpt- Schneider Kostalskiego który zatrzymał się po trafieniu przy skraju szosy Różanna-Blednów. 

1_copy335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno ujęcie prawdopodobnie tego samego TK-3. Chociaż mam wątpliwości bo widać że pora roku póżniejsza,  brak namalowanych krzyży( być może farba rozpuściła się po jesiennych deszczach). Tankietka TK-3 ma widoczne godło Gryfa więc na pewno należała do oddziału wystawionego przez 8 Batalion Pancerny. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

8 baon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam . Wznawiam wątek na temat 81 Dywizjonu Pancernego . Tankietka TK-3 przy wale ziemnym nad Wisłą w okolicach Topolna. A przy niej prawdopodobnie Hauptmann Ferdinand Schneider-Kostalski który zniszczył tankietkę TK-3 szwadronu czołgów rozpoznawczych na drodze Rożanna-Plewno. 

_57_2_copy150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. Wznawiam temat 81 Dywizjonu Pancernego Pomorskiej Brygady Kawalerii. Jest to TK-3 zniszczony prawdopodobnie na drodze Różanna-Plewno przez kp. Schneider-Kostalskiego na wysokości Polskich Łąk . Szwadron TK-3 chcąc ominąć zatory na szosie Tuchola-Świecie zjechał na tą drogę . Niestety trafił w tych okolicach na atakujące czołgi kpt. Schneider-Kostalskiego co skończyło się utratą tej tankietki trafionej przez Schneider-Kostalskiego. Opisuje on to zdarzenie w swoich wspomnieniach. Po napotkaniu niemieckich czołgów i utracie tankietki szwadron zawrócił na szosę Tuchola-Świecie.

 

1_copy2314.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam wszystkich jeszcze w temacie 81 Dywizjonu Pancernego Pomorskiej Brygady Kawalerii. Znalazłem jeszcze trzy zdjęcia TK-3 przy wale ziemnym nad Wisłą w okolicach Topolna. Co do zdjęć to chyba wszystkie które udało mi się znależć w temacie dywizjonu w dniu 3 września podczas przebijania się do Bydgoszczy. Niestety takowych z samochodami pancernymi WZ-34 z tych okolic żadnych nie trafiłem. Także wg. moich ustaleń pierwszego TK-3 dywizjon stracił na szosie Różanna-Plewno trafionego przez Schneider-Kostalskiego. Drugi TK-3 pozostawiony został  w Przechowie na cięzarówce Ursus. Trzeci TK-3 por.Welke utracony został gdy pojechał na rozpoznanie w okolicach Wielki Konopat-Gruczno. Czwarty i piąty utracony TK to ten przy wale wiślanym i na zakręcie drogi w okolicach Topolna. Szósty w samym Topolnie. Mam wątpliwości co do tego TK który stoi przy rozbitym płocie przy budynku , chociaż zdjęcie było podpisane pod Bydgoszczą i TK jest z gryfem pomorskim. Czyli wychodzi około 6-7 utraconych TK przez dywizjon w dniu 3 września. No cóż drąże ten  temat ponieważ jestem z Bydgoszczy i temat ten a także 8 Batalion Pancerny jest mi bliski . Pozdrawiam.

zerstrte_tankette_tks_zwischen_nakel__bromberg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bodziu000000 za zdjęcie. Na jednym z nich ten TK-3 przy wale ziemnym nad Wisłą był opisany jako zerstrte tankette tks zwischen nakel-bromberg. A tu fotka TK-3 w Przechowie już bez po zdjęciu z samochodu Ursus. W tle widoczny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Długo na forum zastanawiano się nad umiejscowieniem tej tankietki i tego kościoła. Był on wtedy w trakcie końca budowy i wykańczania. Kościół przetrwał do końca II wojny światowej. W marcu 1945 został zaminowany i zniszczony przez wojska sowieckie bo wieża kościelna przeszkadzała lotnikom  w ataku na wojska niemieckie w Grudziądzu. Dziś na jego miejscu znajduje się Parafia Chrystusa Króla. Dlatego tak ciężko było ustalić co to za kościół i umiejscowić tego TK-3 na Ursusie i jego lokalizację. 

przechowo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2019 o 15:29, anuka2 napisał:

Hauptmann Schneider-Kostalski. 

 

Gdzie znalazłeś wspomnienia Hauptmanna Schneider-Kostalski'ego ??

Ten przy wale nie ma żadnych śladów po trafieniu, więc to raczej nie ofiara Kostalski'ego.

TK-3 [#047], okolice Bydgoszczy ( Topolno ? ), przy wysokim wale, zerwana lewa gąska

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2019 o 00:28, anuka2 napisał:

Witam. Ostatnio na forum pancerne wraki ustalono lokalizację  tankietki TK-3 na transporterze Ursus na Przechowo dzisiejszą dzielnicę Świecia. Czyli następny TK-3 z 81 dywizjonu pancernego w tamtym rejonie jego walk podczas przebijania się. 

tk3_2.jpg

Dzięki za wspomnienie ?

TK-3 [#002], 81 Dywizjon Pancerny, Przechowo ( ob. dzielnica Świecia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batalion nasz kontynuował natarcie na Polskie Łąki.Jechałem na czele 2 kompanii. W tym momencie przez otwartą szczelinę dostrzegłem na wschód od nas na drodze Różanna-Plewno w odległości około 300 metrów, prostopadle do naszego kierunku jazdy, jadące z prędkością co najmniej 30km/h Polskie czołgi. Jak na poligonie dałem rozkaz odległość 300 czołg z prawej ognia! i otworzyłem sam ogień z działka. Pierwsze strzał padły za Polskim czołgiem nie doceniłem jego szybkości.Za to następne trafiły pierwszy czołg. Przy czym jak mogłem potem stwierdzić z 6 pocisków 5 przebiło jego kadłub.Po wybuchu ukazała się nad nim chmura białego dymu. Wóz jechał jeszcze przez chwilkę aż zatrzymał się na skraju szosy.Pod koniec dnia mogłem się przekonać że wypalił się całkowicie.Jeden z pocisków strzaskał kolano kierowcy.Wydostał się on jeszcze jakoś z wozu , zapalił papierosa i zmarł póżniej z ran . Co się stało ze strzelcem nie wiadomo. Tylko tyle było ze wspomnień Schneider-Kostalskiego w książce R.Szubańskiego-Początek pancernego szlaku. Tak ta tankietka przy wale wiślanym to nie ta trafiona przez Kostalskiego .Zrobił sobie pewnie przy niej zdjęcie objeżdżając pole bitwy w Korytarzu Pomorskim. Ta trafiona przez niego to na moje ta z białymi krzyżami. Gdzieś wyczytałem że sprzęt pancerny zniszczony przez niemieckie jednostki pancerne lub przez nie zdobyty w 1939 był oznakowany białymi krzyżami takimi samymi jak u nich na czołgach ale czy to prawda.  Co do dokładnej lokalizacji tankietki przy wale wiślanym to do Przemope proszę. Napisał mi kiedyś że jego kolega znalazł tam kiedyś kluczyki do TK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie