Dzięki za info przemope. Jakby jeszcze jakieś informacje co do tematu to będę bardzo wdzięczny. Ze zdjęć wychodzi że straty 81 dywizjonu pancernego w tych okolicach to pięć czołgów TK-3. Temat ciekawy bo chodzi o walki tylko w jednym dniu a straty wyniosły prawie połowę stanu czołgów TK-3 dywizjonu pancernego. Pozdrawiam.
Witam. Wznawiam temat walk 81 dywizjonu pancernego 3 września 1939 roku. Trzy fotki przedstawiające zniszczony lub uszkodzony TK-3 podobno niedaleko Topolna. Charakterystyczna droga z białymi kamieniami i słupami po bokach. Zainteresowanych zapraszam do dyskusji.
Odnośnie lokalizacji tego pobojowiska przeglądałem dzisiaj album Garnizon Poznański i jest w nim zdjęcie TK-3 na święcie 1 batalionu pancernego w Poznaniu właśnie z taką identyczna strzałą. Czyli moja koncepcja że to okolice Tomaszowa Lubelskiego nie zgadza się. W grę wchodzi więc chyba szlak 71 dywizjonu pancernego. Tylko skąd TK-S w tym miejscu. Jedyny jednostkami dysponującymi TK-S wchodzącymi w skład Armii Poznań to 31 kompania czołgów rozpoznawczych lub szwadron czołgów rozpoznawczych wchodzący w skład 62 dywizjonu pancernego.
Odnośnie tematu TK-3 z 81 dywizjonu pancernego. Foto opisane Topolno. Z tylu widoczny jakiś budynek ,sam czołg jakby stał na jakimś niewysokim wzgórzu, uszkodzony tylny błotnik i wygięte koło napinające. Trafiony? Uszkodzony?
Wspomnienia mjr. Franciszka Szystowskiego są dostępne w monografii 8 batalionu pancernego napisanej przez Jana Tarczyńskiego i w książce Adama Zakrzewskiego Wspomnienia wrzesień 1939.
Witam wszystkich. Chciałbym po przeczytaniu tego tematu zabrać głos w sprawie umiejscowienia tego pobojowiska. Wydaje mi się że są to okolice Tomaszowa Lubelskiego i sprzęt porzucony(zostawiony) po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Tankietki TK-3 ze strzałą mogą pochodzić ze szwadronu pancernego 11 dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego który dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej w czasie odwrotu na południe i brał udział w walkach brygady pod Tomaszowem. Samochód pancerny WZ-34 może pochodzić z jednego z dwóch wozów z 61 dywizjonu pancernego które zostały wcielona do dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego. Jeden został uszkodzony wspomagając 11 dywizjon w czasie walki pod Seroczynem a drugi został porzucony pod Tomaszowem Lubelskim. Może to ten? Tekasy mogą oczywiście pochodzić z któregoś ze szwadronów WBPM gdyż posiadały one na stanie właśnie ten typ tankietek. Ale to tylko moje gdybanie. Pozdrawiam.