Jump to content

anuka1

Forum members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by anuka1

 1. Ciekawa fotka. WZ-34 81 Dywizjon Pancerny. Widoczny znak gryfa pomorskiego z tyłu pancerza.
 2. Chyba tak i do tego jakby widoczny kamuflaż.
 3. Aktualny stan grobu majora. Tadeusza Kramera.
 4. Witam. Fotografia z pogrzebu mjr. Tadeusza Kramera kwatermistrza 8 Batalionu Pancernego z Bydgoszczy. Jesień 1937 rok. Okoliczności ani przyczyny śmierci nie są znane do dnia dzisiejszego.
 5. Dzięki za info przemope. Jakby jeszcze jakieś informacje co do tematu to będę bardzo wdzięczny. Ze zdjęć wychodzi że straty 81 dywizjonu pancernego w tych okolicach to pięć czołgów TK-3. Temat ciekawy bo chodzi o walki tylko w jednym dniu a straty wyniosły prawie połowę stanu czołgów TK-3 dywizjonu pancernego. Pozdrawiam.
 6. Witam. Samochód pancerny WZ-34 z 8 batalionu pancernego po wywrotce na ćwiczeniach. Na tylnym pancerzu widoczne godło gryfa.
 7. Jeszcze jedno zdjęcie tego samego czołga TK-3 zrobione z prawej strony.
 8. Kolejna fotka tego samego czołgu TK-3
 9. Witam. Wznawiam temat walk 81 dywizjonu pancernego 3 września 1939 roku. Trzy fotki przedstawiające zniszczony lub uszkodzony TK-3 podobno niedaleko Topolna. Charakterystyczna droga z białymi kamieniami i słupami po bokach. Zainteresowanych zapraszam do dyskusji.
 10. Mateusztt zgadzam się. Okolice Brochowa i przepraw pod Witkowicami leżą na południe od Wyszogrodu oddzielonego od nich Wisłą. Wiec TK-3 należał do którejś z jednostek wystawionych przez 1 batalion pancerny z Poznania.Pozdrawiam.
 11. Hmm. Tankietki TK-3 ze strzałą pochodzą z 1 batalionu pancernego z Poznania. Są na zdjęciach na świętach państwowych z Poznania. Wyszogród to teren działania chyba 91 dywizjonu pancernego Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Typ czołga ten sam, ale TK-3 dla brygady Nowogródzkiej wystawiał 4 batalion pancerny z Brześcia nad Bugiem. Ciekawe.
 12. Ta sama co post wyżej. Pozdrawiam.
 13. Odnośnie lokalizacji tego pobojowiska przeglądałem dzisiaj album Garnizon Poznański i jest w nim zdjęcie TK-3 na święcie 1 batalionu pancernego w Poznaniu właśnie z taką identyczna strzałą. Czyli moja koncepcja że to okolice Tomaszowa Lubelskiego nie zgadza się. W grę wchodzi więc chyba szlak 71 dywizjonu pancernego. Tylko skąd TK-S w tym miejscu. Jedyny jednostkami dysponującymi TK-S wchodzącymi w skład Armii Poznań to 31 kompania czołgów rozpoznawczych lub szwadron czołgów rozpoznawczych wchodzący w skład 62 dywizjonu pancernego.
 14. Następny TK-3 należący do 81 dywizjonu pancernego, stoi przy wale ziemnym nad Wisłą.
 15. Odnośnie tematu TK-3 z 81 dywizjonu pancernego. Foto opisane Topolno. Z tylu widoczny jakiś budynek ,sam czołg jakby stał na jakimś niewysokim wzgórzu, uszkodzony tylny błotnik i wygięte koło napinające. Trafiony? Uszkodzony?
 16. Wspomnienia mjr. Franciszka Szystowskiego są dostępne w monografii 8 batalionu pancernego napisanej przez Jana Tarczyńskiego i w książce Adama Zakrzewskiego Wspomnienia wrzesień 1939.
 17. Dzięki za odpowiedż. Faktycznie to pancerniacy z 8 batalionu. Widziałem część tych zdjęć w albumie u płk. Grobelskiego który jest w posiadaniu albumu ze zdjęciami z 8 baonu który otrzymał od żołnierza z tej jednostki a także jest autorem monografii o 8 batalionie.
 18. Witam a mógłbym wiedzieć skąd wiadomo że to fotki z 8 batalionu pancernego. Jestem z Bydgoszczy i ten temat mnie interesuje. Pozdrawiam.
 19. Poczet sztandarowy 8 Batalionu Pancernego z Bydgoszczy.
 20. Do postu wyżej zdobyczna tankietka TK-3 z widoczną błyskawicą na pancerzu, pojazd należący prawdopodobnie do którejś z jednostek wystawionych przez 1 batalion pancerny z Poznania. Ciekawe jest również temat zezwoleń na malowanie oznakowań na pojazdach. Kto wydawał takie rozkazy i zezwolenia czy sama góra np dowództwo broni pancernych w uzgodnieniu z MSwojsk. czy była to wewnętrzna sprawa jednostki np. batalionu itp. Pozdrawiam.
 21. Witam. Zdjęcie przedstawiające pancerniaków z 1 batalionu pancernego z Poznania na Zaolziu. Na bocznym pancerzu widoczny znak błyskawicy, błyskawica istnieje również na innych zdjęciach czołgów TK-3 należących do tego batalionu np. podczas defilady w Poznaniu w maju 1939 roku i na innych zdjęciach z Zaolzia znajdujących się w muzeum w Poznaniu. Taka sama błyskawica znajduję się również na samochodach pancernych WZ-34 wystawionych przez batalion dla Wielkopolskiej Brygady Kawalerii na czas akcji zajmowania Zaolzia a także zdobycznych w 1939. Możemy więc chyba przyjąć iż błyskawica to oznakowanie pojazdów wystawionych przez 1 batalion pancerny z Poznania na akcję Zaolziańską i oznakowania te pozostały aż do września 1939 roku i widzimy je na zdobycznych pojazdach. Gryf to oczywiście oznakowanie pojazdów pancernych 8 batalionu pancernego celowo nie piszę 81 dywizjonu pancernego gdyż gryf widoczny jest także na innych Tk-3 w miejscach nie mających nic wspólnego z walkami ani szlakiem 81 dywizjonu pancernego. Do odgadnięcia pozostaje jeszcze identyfikacja jednostki tankietek Tk-3 ze znakiem strzały na pancerzu i szwadronu śmierci" TK-S ze znakiem konika na biegunach.
 22. Witam wszystkich. Chciałbym po przeczytaniu tego tematu zabrać głos w sprawie umiejscowienia tego pobojowiska. Wydaje mi się że są to okolice Tomaszowa Lubelskiego i sprzęt porzucony(zostawiony) po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Tankietki TK-3 ze strzałą mogą pochodzić ze szwadronu pancernego 11 dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego który dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej w czasie odwrotu na południe i brał udział w walkach brygady pod Tomaszowem. Samochód pancerny WZ-34 może pochodzić z jednego z dwóch wozów z 61 dywizjonu pancernego które zostały wcielona do dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego. Jeden został uszkodzony wspomagając 11 dywizjon w czasie walki pod Seroczynem a drugi został porzucony pod Tomaszowem Lubelskim. Może to ten? Tekasy mogą oczywiście pochodzić z któregoś ze szwadronów WBPM gdyż posiadały one na stanie właśnie ten typ tankietek. Ale to tylko moje gdybanie. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information