Jump to content
Sign in to follow this  
siwy_49

Zakup zabytkowego czarnoprochowce ze Szwajcarii

Recommended Posts

Witam. Czy ma ktoś doświadczenie? Niestety kraj nie jest w uni i nie bardzo wiem jak jest z ich przepisami. Chciałbym wysłać karabinek firma kurierską, ale nie wiem co w razie kontroli na granicy. Wiem że czasem otwierają pączki.

Steell co masz na myśli? Broń jest zabytkowa a (jak napisałem w tytule), a nie replika. I nie wiem jak traktują ich przepisy oryginalną broń zabytkową. Można zapakować, wysłać kurierem i tyle. Ale wiem że czasem na granicy otwierają paczki i co wtedy jeśli znajdą 200 letni karabin?

Musisz sprawdzić co mówią przepisy w kraju nadania na ten temat, można zapytać się o to np. w konsulacie.

Docelowy docelowym, ale to forum zna użytkowników, ze sprawą karną za usiłowanie wysłania w liście przedmiotów zabytkowych, tj. guzików z okresu międzywojennego.
Cokolwiek wyprodukowane przed '45 teoretycznie wymaga zezwolenie WKZ na 'wywóz'

2.Ja bym się kontaktował z działem celnym firmy kurierskiej.Oni tam się dosyć znają na rzeczy.

Zgoda WKZ to raczej podstawa, bez tego się chyba nie obędzie, jeżeli nie chce mieć problemów w przypadku sprawdzenia przesyłki.

Trafiłem na necie w Szwajcarii fajny 1777 po modyfikacji zamka na kapiszon za 100 franków. Cena rewelacyjna tylko problem z transportem bo każda firma kurierska kręci nosem jak usłyszy co w paczce.

siwy_49 dopiero teraz napisałeś że chcesz wysłać ze Szwajcarii do Polski, przedtem można było domniemać że jest odwrotnie.

Nie wiem jak mówią przepisy szwajcarskie ale nasze w takim wypadku wymagają by osoba kupująca była pełnoletnia, musisz mieć na to potwierdzenie, np. umowa kupna sprzedaży a najlepiej skan dowodu osobistego kupującego lub nowego właściciela jeżeli to prezent. Jeżeli nasi zatrzymają paczkę to zostanie wezwana osoba do której jest kierowana paczka a nie osoba ze Szwajcarii. Wtedy przyda się umowa kupna sprzedaży/darowizny i dowód osobisty.

Nasze firmy kurierskie nie robią problemów nie wiem jak to wygląda w Szwajcarii, o to musisz się pytać już tam lub w konsulacie.

Masz rację moja wina. Wybierz firmę kurierską która istnieje i u nas np DHL, często przewożą takie przedmioty więc są obyci".
Na takiej broni często pozostają ślady prochu i pies może podnieść fałszywy alarm, dlatego warto zapakować próżniowo lub przynajmniej zgrzać w worku foliowym. Na prześwietleniu będzie widać co jest w środku i jak będzie zgodne z opisem nie powinno być problemu. Oczywiście wcale nie musi paczka zostać poddana takim sprawdzeniom. Ważne u nas by kupujący był pełnoletni.
PS: nie jestem pewien ale proch przesyłać nie wolno to już całkiem inne procedury i całkiem inny temat.