Skocz do zawartości
matrix14xxx

Wysyp skarbów

Rekomendowane odpowiedzi

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20023363,pol-wieku-temu-wykopal-dzbany-z-6360-sredniowiecznymi-monetami.html#BoxLokWrocLink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...W sumie znaleziono 6360 monet z XV i XVI wieku..."

No ok, cacy. Ale co tam robiło prezentowane grosidło praskie Wacka II ?
Pewnie znowu się pismakowi coś pomerdało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponad sześć tysięcy monet pochodzących prawie w całości z XV w., ukrytych w dwóch glinianych naczyniach – to jeden z przypadkowo odkrytych skarbów, za który uczciwemu znalazcy minister kultury przyznał wysoką nagrodę.

Na dwa częściowo rozbite naczynia wypełnione monetami natrafił w okolicy Guzowa (woj. lubuskie) w kwietniu ubiegłego roku mieszkaniec tej wsi, Bogusław Szwichtenberg. O odkryciu skarbu powiadomił Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy.

Jak się okazało, w naczyniach znajdowały się łącznie 6152 monety, w tym: 5365 halerzy zgorzeleckich, czeskich, morawskich i in. oraz 787 groszy miśnieńsko-saksońskich, heskich, z mennicy w Halberstadt i czeskich. Eksperci po dokonaniu badań potwierdzili, że znalezione w okolicy Guzowa przedmioty są zabytkami archeologicznymi o wyjątkowej wartość zabytkowej dla dziedzictwa kulturowego. Szacunkową wartość skarbu wycenili na 423.535,00 zł.

Biorąc pod uwagę te ustalenia, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przychylił się do wniosku Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wystąpił z wnioskiem o przyznanie nagrody pieniężnej. Na początku tego roku prof. Gliński podjął decyzję o przyznaniu Bogusławowi Szwichtenbergowi nagrody w wysokości 50 tys. zł. Jak podkreśla ministerstwo, kwota nagrody jest w pełni adekwatna do wartości znaleziska i zgodna z obowiązującymi przepisami.
(...)
http://niezalezna.pl/79990-znalazl-skarb-dostal-wysoka-nagrode-od-ministra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie