Skocz do zawartości

Jak to jest z tymi bąbelkami przy elektrolizie?


IdeL

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Wiem, że temat wałkowany już kilka razy, ale czegoś nie pojmuję - Ludzie wypisują, że fant podłącza się do bieguna ujemnego, a elektrodę-kawał metalu do plusa. I na tej elektrodzie (anodzie) ma intensywnie ąbelkować". Jak to jest, że przy takim połączeniu mi bąbelki idą od katody, czyli podłączonego do minusa fanta? Przy podłączeniu odwrotnym owszem bąbelki idą z anody czyli w moim przypadku starej tarczy gumówki do betonu, ale generalnie nie chcę aby zeżarło mi fant, ponieważ jest nim mocowanie odboju do niwki którą to spawam sobie ostatnio.
Dodam, że zmieniając anodę na coś innego - i cynkowanego, i ze stali zwykłej, i nierdzewnej - mam to samo.
Bez żadnych wątpliwości biegun dodatni i ujemny są wyprowadzone z zasilacza jak należy - mierzyłem.
No więc jak? Dobrze to podłączam,czy też jakiś pokręcony przepis elektrolizy przeczytałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie. Korzystam z prostownika do ładowania akumulatorów 20A. Oj, działoby się przy stykaniu. :O
Roztwór - NaCl lub kret.
Do tej pory nie robiłem elektrolizy, ale procedura wydała mi się prosta - a tutaj, takie coś.
Z tym, że co ciekawe - mocowanie odboju, mimo tego,że puszcza bąbelki jak na razie oczyszcza się od rdzy powolutku.
Czary jakieś czy cuś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok,bąbelki w postaci wydzielanego wodoru mają iść od czyszczonego przedmiotu(-)
Również używam prostownika 20A i sprawdziłem organoleptycznie,że zrobienie styku" między elektrodami dłonią jest bardzo nieprzyjemne już przy ok 4A:)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 00:38 14-04-2016
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie,u mnie jest tak, że troszeńkę idą z anody i dużo lepiej z katody, czyli fanta. To taka ławica" drobnych bąbelków - żadne bulgotanie. Ale wydaje mi się też, że to głównie wokół anody zbiera się ta pomarańczowa breja. Anoda robi się cieńsza i ma jakieś takie zielone coś" na swojej powierzchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bąbelki muszą i powinny iść z obydwóch elektrod na jednej ąbelkuje" tlen, a na drugiej wodór, bo mimo wszystko składnikiem roztworu jest woda (H2O), wodoru jest więcej (H2), tlenu mniej (O)
Elektrodę elektrolizera połączoną z ujemnym biegunem źródła prądu nazywamy katodą. To na niej może wydzielać się wodór. Elektrodę elektrolizera połączoną z dodatnim biegunem źródła prądu nazywamy anodą. Na niej może wydzielać się tlen"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, żaden ze mnie chemik i dlatego dziękuję Wam za wypowiedzi, bo w dwóch opisach elektrolizy było zasygnalizowane o bąbelkach tylko na elektrodzie dodatniej.
Rzeczywistość potwierdzona Waszymi opiniami potwierdza, że jest OK.
Dżinks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie