Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Weteran-39

Na śląsku odnaleziono schron przeciwlotniczy.

Recommended Posts

Na Śląsku odnaleziono ogromny schron przeciwlotniczy. Co kryje jego wnętrze?


Pod koniec lutego dwóch członków stowarzyszenia na rzecz zabytków fortyfikacji Pro Fortalicium" dokonało odkrycia schronu przeciwlotniczego na terenie Piekar Śląskich. - Znajdował się pod powierzchnią terenu, na którym dawniej znajdowało się miejscowe boisko do piłki nożej - mówi jeden z odkrywców Roman Kiera. Wielu mieszkańców wiedziało o istnieniu tego miejsca, jednak nie przypuszczano, jaką pełnił w przeszłości rolę..Roman Kiera i Jan Franki postanowili sprawdzić autentyczność informacji na temat tajemniczego miejsca w Dąbrówce Wielkiej - Kopaliśmy kilka godzin i udało się dotrzeć do wnętrza schronu - mówi w rozmowie z Onetem Roman Kiera.

Prawdopodobnie schron został zbudowany przez Polaków, ale na planach niemieckich jeszcze przed wybuchem wojny, czyli przed 1939 rokiem. Jak twierdzą odkrywcy tego miejsca mógł pełnić, rolę sztabu powstańców śląskich.

Pomocna w weryfikacji wielu cennych informacji będzie analiza materiałów, z których został wykonany schron. Przedwojenne polskie cegły były długie na 26-27 cm, z kolei niemieckie były nieco krótsze.

Wewnątrz schronu odkrywcy znaleźli jedynie fragment starych drewnianych drzwi. To, co jednak zaskoczyło Romana Kierę i Jana Franki to wielkość tego miejsca. - Nie spodziewaliśmy się, aż tak dużego obiektu. Łączna długość miejsca to około 70 metrów. W środku znajdują się cztery korytarze długie po 15 metrów. Ściany schronu są ceglane, a strop został wykonany z betonu - mówi jeden z odkrywców.

- Liczymy, że niedługo uda się ustalić więcej faktów na temat tego ciekawego miejsca. Liczymy na pomoc ze strony konserwatora zabytów - dodaje.

Zobaczcie, jak wygląda wnętrze odkrytego obiektu w Dąbrówce Wielkiej na Śląsku.

(DK)
Informacja z Onetu 9.3.2016


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 10:52 11-03-2016

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kopaliśmy kilka godzin i udało się"
Nie można było zaprosić takich profesjonalistów do Wałbrzycha na 65 kilometr?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jeszcze śnurek dam
http://wiadomosci.onet.pl/slask/na-slasku-odnaleziono-ogromny-schron-przeciwlotniczy-co-kryje-jego-wnetrze/snz23q

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://fakty.interia.pl/polska/schron-z-czasow-ii-wojny-swiatowej-zdjecie,iId,2081489,iAId,203362

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information