Skocz do zawartości

Hełm 31 Ludwików


pawlikos16

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w konserwacji.
Hełm posiadam już dłuższy czas, chciałbym w końcu doprowadzić go do porządku, zależy mi na uzyskaniu dobrego efektu.
Przede wszystkim usunięciu korozji i zabezpieczeniu na dalsze lata.
Zależy mi na zachowaniu jak największej ilości farby, gdyż widoczny jest jeszcze rozmiar i LUDWIKÓW w środku.
z góry podziękował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwas...nie wiem czy moczenie w jabolu nie przyniesie lepszego efektu niż wszechstronny mityczny niczym oliwa z oliwek szczaw.
O czyszczeniu fosolem były tematy na forum. Fosol nakładamy pędzelkiem na około 10-15 minut po czym szorowanie szczotką plastikową pod bieżącą wodą,następnie znowu fosol. Tutaj akurat musisz się uzbroić w cierpliwość i powtarzać to do skutku. Grubą warstwę rdzy i purchle jak pisał viator01 usuwnąć mechanicznie(fosol nie ruszy). Ja puchy po maskach konserwowałem po fosolu oliwką bambino, stoją już sporo czasu i nic złego się nie dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem ten wątek, bardzo ładny efekt końcowy, tylko stan przed nie ma nic wspólnego z moim hełmem. Także w moim przypadku doprowadzenie do stanu ekspozycji muszę prowadzić w inny sposób ale informacje podawane tam bardzo przydatne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Kriczer, najpierw czyść te purchle - nożykiem. Później pędzlem fosol na te miejsca w których jest korozja i przemywaj - najlepiej wodą destylowaną i szczotką. I tak wielokrotnie, aż usuniesz rdzę. Na wszelki wypadek nałożyłbym taninę - tak jak hebda, a później dwa-trzy razy B44. Jeśli chcesz, żeby efekt był jeszcze lepszy możesz nałożyć cosmoloid - najlepiej z dodatkiem grafitu, żeby nie było jasnych punktów i żeby zmatowić hełm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej rozpuścić w zimnej wodzie (tanina nie lubi ciepła) ewentualnie z dodatkiem 10% alkoholu. Końcowe proporcje powinny być takie, że alkoholu (etylowego) ma być 3 części, wody 1, a roztwór taniny ok. 15%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B44, a później - jak zechcesz - cosmoloid. Wosk sprawia, że hełm nie będzie tak błyszczał. nawet jak zrobisz roztwór paraloidu do 10%, to przy dwukrotnym nałożeniu pojawia się połysk. Grafit dodaje się do wosku po to, by przy wypełnianiu wżerów nie tworzyły się białe plamki.

Jeśli chodzi o zakup. to może być strefa konserwatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie