Skocz do zawartości

Macewy z Fordonu i Bydgoszczy


Rekomendowane odpowiedzi

Czytam ten dział od lat. Zwykle prezentuje się tu przeróżne tematycznie odkrycia. Dziś rozpoczynam temat którego głównym bohaterem będą kamienie. Szukam wraz z kolegami reliktów z trzech kirkutów zlokalizowanych w Bydgoszczy i Fordonie.
Bywa tak, że przeczytany na początkach lat 90-tych tekst o tym że macewy (nagrobki) z żydowskiego cmentarza gdzieś tam wywożono, zmusza człowieka aby informację tą sprawdzić. Mieszkańcy dzielnicy chętnie oddawali kamienne odłamki z żydowskiej nekropolii. Tylko jeden wykopałem sam, inne wraz z kolegami. Poniżej prezentuję zaledwie kilka fotek które udowadniają, że niemożliwe staje się możliwe.
Akcja zwołana ad hoc, firmowana przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu,w którym udział wzięli ludzie którzy uważali że tak po prostu trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisy zapewne będą podobnej treści..., ale bardziej poetyckie"

Z tym, że dużo bardziej rozbudowana jest symbolika, która określa życie śp.


PS Tak jak typ macewy już sam w sobie określał rangę pochowanego i nie zawsze miały związek z jego majątkiem/możliwościami finansowymi.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 18:27 06-12-2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego jest, koniec prac planuję na styczeń, jak pogoda dopisze. Jeżeli chodzi o motywy symboliczne które ułatwiają szybką chodź częściową, identyfikację zmarłego, bez znajomości języka hebrajskiego, to jest tego mało. Konkretnie dwa fragmenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa macew jest w języku niemieckim. Ta na zdjęciu jest jak na razie najstarsza, pochodzi z 1844. Stała na pierwszym kirkucie w Bydgoszczy, ulokowanym na Wzgórzu Dąbrowskiego.
Tekst głosi;

Ojca (?) kupca Salomona
Urodzony(a) 1 stycznia w Wilkowie i zmarły(a) ? listopada 1844 tu w Bydgoszczy.

Tłumaczył R.G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjar;

Jak skończycie, to pokaż tutaj macewy wraz z przekładami."

Całość chcę udostępnić na stronie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. W sumie będzie to kilkadziesiąt pozycji. Ale skoro założyłem temat na Odkrywcy, to na pewno będę o postępach informował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie