Skocz do zawartości

V2


Woodhaven

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 months later...

Końcem września przez trzy dni grupa kilkudziesięciu osób wydobywała z bagien pod Dobryninem wbite głęboko w ziemię elementy niemieckiej rakiety V-2 z czasów II wojny światowej. Z bagien wydarto wówczas część dziobową oraz unikatowy żyroskop sterujący i wiele innych podzespołów. Co stało się z tym niezwykłym znaleziskiem?

Ostatnio dotarły do nas aktualne zdjęcia wydobytych w zeszłym roku szczątków V2. Jak widać, mimo unikatowości i dość dobrego stanu zachowania użyto klasycznej metody konserwacji przez... utlenianie.

http://www.korso.pl/co-sie-stalo-z-rakieta-v-2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa V-2 w Bliźnie nabrała charakteru bardzo ciekawej burzy. Pojawiły się komentarze i groźby, stąd podjąłem się próby wyjaśnienia informacji, które docierały do mnie w ostatnich dniach. Jak zatem mają się szczątki V-2 w Parku Historycznym? Dzięki uprzejmości pasjonatów historii udało się zdobyć aktualne zdjęcia i kilka istotnych informacji.


Przede wszystkim muszę przeprosić czytelników za wprowadzenie w błąd. Informacja o tym, że zdjęcia opublikowane ostatnimi dniami w sieci są aktualne, okazała się nieprawdziwa. Dodatkowo źródła w sieci nie podały faktycznego pochodzenia fotografii. Właściciel się odnalazł i wystąpił z pretensjami, których charakter pominę, gdyż nie będzie to temat wpisu.

Za pomocą anonimowej osoby, która zgodziła mi się pomóc w wykonaniu dokumentacji fotograficznej, mam aktualne zdjęcia. Ale po kolei. O kulisach akcji mogliście już poczytać. Warto w tym miejscu zaznaczyć, jakie jest oficjalne stanowisko rzecznika Podkarpackiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy „Ocalić od Zapomnienia”:

„Zgodnie z umową nasze Stowarzyszenie pomagało przy wydobyciu szczątków rakiety V2 i zgodnie z nią wszystkie podjęte znaleziska trafiły do: Park Historyczny Blizna. I to oni są za nie odpowiedzialni.”

Przypominam, że cała akcja poszukiwawcza przypadała na ostatni weekend września (podaje się dwie daty – 26 i 27 września). W tym dniu obiekt został przekazany do Parku Historycznego w Bliźnie. Pojawia się teraz pytanie, jaki jest dalszy los obiektu. Początkowo składowany był on pod gołym niebem na bruku, o czym świadczy dokumentacja fotograficzna. Jako że „podobno” zdjęcia z totalnie zardzewiałymi elementami pochodzą z 27 września, posłużę się zrzutem ekranu z kamery wideo zamontowanej na obiekcie w Bliźnie (portal kamery24.org), wykonanego przez jednego z użytkowników portalu Poszukiwanieskarbow.com w październiku 2015 roku (data dodatnia posta 5.10.2015). Do kiedy więc szczątki radośnie przebywały pod chmurką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki informacjom od osoby powiązanej z wydobyciem (dzięki której mam zdjęcia), dowiedziałem się, że konserwacja elementów została przeprowadzona w grudniu 2015 roku. Oznacza to nie mniej, nie więcej, jak trzymiesięczne przebywanie w skrajnie niekorzystnych warunkach elementu wysoce narażonego na przyśpieszone procesy korozyjne. Dlatego przeprosić raz jeszcze muszę wszystkich, że zasugerowałem pół roku rdzewienia. Według tych ustaleń to będzie „tylko” około 3 miesięcy. Zaznaczam, że nie podano mi konkretnej daty, jednak kto chciał widzieć zdjęcia pordzewiałych elementów, ten widział.

W grudniu element został przeniesiony pod wiatę, gdzie spoczywa do dziś. Nie sprecyzowano, czy obiekt był na zimę przenoszony do jakiegoś budynku, domniemam jednak, że nie. Obiekt spoczywa tam do dziś, na szczęście jedynie częściowo wystawiony na działanie warunków atmosferycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyjmy się zatem konserwacji tegoż elementu, według informacji pozytywnie zaopiniowanej przez konserwatora. Według informacji element został pokryty Cortaninem F. Zdjęcia przedstawiają dość charakterystyczne dla taniny (skład cortaninu), fioletowe wykwity w miejscach zatrzymania korozji. Część elementów przeniesiono do gablot, jednak zdjęcia przestawiają też bezładnie rozrzucone elementy leżące na ziemi bez żadnej konserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się kilka pytań. Czy konserwacja metodą „zalejmy to cortaninem i jakoś to będzie” jest metodą odpowiednią? Cortanin F jest środkiem tanim i skutecznym, niemniej działanie ma czasowe. Dodatkowo dlaczego dojść musiało do tego, że elementy V-2 zalegały na bruku i rdzewiały? Jak będzie w najbliższej przyszłości? Park Historyczny w Bliźnie finansowany jest ze środków Gminy Ostrów. Poinformowano mnie, że są problemy z finansami na prowadzenie działalności konserwacyjnej i rozumiem ten niestety dość powszechny fakt. Nie rozumiem jednak tłumaczenia dopuszczenia do znacznego skorodowania przedmiotów, jeśli planowanym sposobem zabezpieczenia tychże było zabezpieczenie ich Cortaninem. Butelka tego specyfiku kosztuje w handlu detalicznym około 16 zł za 1 litr, a jako użytkownik tego specyfiku mogę śmiało powiedzieć, że 1 litr wystarczy na dwukrotne pokrycie (zgodnie z instrukcją) takiego elementu. Przyjmując nawet założenie, że potrzebne będą 3 litry, to nadal mamy sumę mniejszą niż 50zł. Czy odnalezienie 50zł w budżecie musiało trwać tyle, że przedmiot musiał pordzewieć? Jak to się ma do informacji, że w związku z odkryciem V-2 wzrósł ruch turystyczny i zainteresowanie obiektem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo elementów dalej czeka na konserwację, zaś część V-2 po 6 miesiącach zamiast na ekspozycji spoczywa na palecie pod wiatą… Podobno jedno zdjęcie wyraża więcej niż 1000 słów, więc zamieszczam otrzymane fotografie z dnia 19 marca 2016 roku.

Na koniec zdanie podsumowania – mam nadzieję, że w Polsce troska o zabytki nie będzie widoczna tylko wtedy, kiedy medialne wydarzenie pokaże telewizja – wtedy każdy chce być współautorem sukcesu. Opieka nad zabytkiem to nie tylko splendor i profity, to także zobowiązanie się do opieki nad nim w jak najlepszy, możliwy sposób.

Jeśli chcesz być na bieżąco z Eksploratorium – polub stronę bloga na Facebooku.
http://eksploratorium.eu/los-elementow-v-2-z-blizny-wyjasnienie-sprawy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie