Skocz do zawartości

Wrak parowca w Bugu


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Relacja TV z prac badawczych parowca z XIX w. zatopionego w Bugu.
Prace prowadzi nasze stowarzyszenie na mocy pozwolenia MWKZ.
Naszym partnerem jest Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl
Nadzór merytoryczny prowadzi dr Zbigniew Tucholski.
Ekstremalnie niski stan wody w Bugu umożliwił nam wykonanie prac pozwalających na wydobycie części urządzeń i zabytków ruchomych oraz ocenę stanu zachowania urządzeń technicznych.
Stwierdziliśmy, że część śrub mocujących kocioł maszyny parowej jest zerwana lub nosi ślady przepalenia palnikiem, a pewne elementy konstrukcyjne zostały wyrabowane.
Planowaliśmy przygotowanie do wydobycia wału korbowego za pomocą śmigłowca MI17 - na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej za co chapeau bas.
Szukaliśmy wsparcia finansowego i prosiliśmy o wspólną naradę Marszałka Województwa Mazowieckiego, który jednak odpowiedział nam, że nie może nam pomóc finansowo jednakże gratuluje pomysłu i trzyma kciuki za pomyślność akcji. Nie podjęto także inicjatywy rozmów w sprawie wraku, który mógłby być bardzo wartościowym elementem dziedzictwa kulturowego Mazowsza.
Zorientowaliśmy się, że MKiDN posiada jedynie środki grantowe - zatem jeśli czegoś nie zaplanowano - nie ma możliwości uzyskania dofinansowania.
Obecnie stan wody w Bugu uniemożliwia prowadzenie akcji w dotychczasowy sposób.
Zadokumentowaliśmy maszynownię dzięki uprzejmości firmy Faro, która wykonała skan laserowy 3D. Zarówno dokumentacja związana ze skanowaniem jak i informacja fachowa o stanie zachowania zabytku będzie podstawą do przygotowania projektu badawczego na 2016 r.
Szczególne podziękowania składamy członkom Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy pl. za społeczną, ofiarną pracę na rzecz ratowania zabytku.

http://www.youtube.com/watch?v=-fuCaG52J6M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy parowiec sprzed ponad 100 lat, który został prawdopodobnie wyprodukowany w Elblągu, zostanie wydobyty z rzeki Bug? — Ministerstwo Obrony Narodowej zaoferowało pomoc przy wydobywaniu ciężkich elementów przy użyciu śmigłowca Mi17 — informuje Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl.

Przypomnijmy: tegoroczne, wyjątkowo ciepłe lato sprawiło, że poziom wody w rzece Bug drastycznie się obniżył i odsłonił niedaleko miejscowości Brok (powiat ostrołęcki) wrak starego, ponad 100-letniego parowca, który prawdopodobnie został wyprodukowany w elbląskiej fabryce Schichaua. Podejrzenie to wzięło się stąd, że wynurzonej części maszyny parowej znaleziona została pisana cyrylicą tabliczka znamionowa urządzenia o treści Ferdinand Schichau, Elbing Prussia, Nr 1855, Rok 1895".

Badania wraku prowadzą Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Warszawie oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl.
— Ekstremalnie niski stan wody w Bugu umożliwił wykonanie prac pozwalających na wydobycie części urządzeń i zabytków ruchomych oraz ocenę stanu zachowania mechanizmów technicznych unikatowego parostatku z XIX wieku — informują na swojej stronie internetowej.

W trakcie badań stwierdzono, że część śrub mocujących kocioł maszyny parowej jest zerwana lub nosi ślady przepalenia palnikiem, a pewne elementy konstrukcyjne zostały zrabowane. Archeolodzy i odkrywcy dysponują także dokumentacją w postaci skanu laserowego 3D wraku, dzięki uprzejmości firmy Faro.

O badaniach czytaj także na stronie Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy. pl tutaj.



http://dziennikelblaski.pl/305078,Wojsko-gotowe-pomoc-przy-wydobyciu-z-rzeki-wraku-ponad-100-letniego-parowca-z-Elblaga.html#axzz3nr6GP4UQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio dwukrotnie mnie zmroziło.
Po raz pierwszy w niedzielę, ok.11.35 na TVP Regionalne, patrząc na program Było...nie minęło" a drugi raz dziś, oglądając powtórkę tego programu na TVP Historia.
Można się mylić bo to rzecz ludzka.Ale nie przygotować się merytorycznie do występu w ogólnokrajowym programie TV ?
Piszę tu o programie pokazującym zatopioną kanonierkę w Bugu.
Wody opadły wrak się pokazał,sensacja! [tyle,że pokazał się też w 2006 roku i nawet próbowano ją wydobyć...].
Pan opowiadająco-oprowadzający w pewnym momencie na telefonie pokazuje p.Sikorskiemu tabliczkę znamionową statku [którą już ktoś rąbną...] informując go i nas,że okręcik wyprod. w 1895 roku w stoczni ... [piszę fonet.] Szihah" w Elbing.
Patrzę a tam jak wół stoi Шихау" czyli asz" Schichau!!!
Skąd taki błąd w odczycie?Ano ostatnia litera y" [pol.u"] została odczytana jako x" [pol.h"] z powodu ... kropki na końcu wyrazu.
Fakt: można było tak odczytać ale tak pan opowiadająco-oprowadzający jak i p.Sikorski powinni raczej znać stocznię i zakłady mechaniczne z Elbing...[kanonierki,parostatki,lokomotywy,niszczyciele,maszyny parowe,kotły...] albo przynajmniej sprawdzić czy firma Szihah kiedykolwiek istniała.
Takie literówki" [z grzeczności tak piszę...] dotyczące niemieckiego przemysłu w Elbing zdarzają się historykom.
W Gdyni Chyloni przy ul.Żwirowej 2c znajduje się Gdyńskie Muzeum Motoryzacyjne.Zaraz przy wejściu po prawej stronie stoi gablota z muzealiami a w niej skórzana abliczka" znamionowa aszego" Komnicka tyle,że w podpisie eksponatu napisano... Kumnicka".

http://sites.google.com/site/elbingselblag1/o--nie-powazni--20-x-2015-r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woodhaven , nie musisz się obawiać. Zarówno SNAP jak i MSHE dokładnie wiemy co badamy i co to jest Schihau. Sikorski przyjechał bez naszej wiedzy , nieprzygotowany i nakręcił taką miernotę jaką pokazuje telewizja. Można tylko ubolewać nad poziomem merytorycznym tego reportażu .
Jeśli kolejni będą coś kręcić to też wyjdzie im gniot bo ustalenia po badaniach są rewelacyjne . Na razie niestety nie do udostępnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem BnM przyjechało nakręcić materiał bez wiedzy podmiotów prowadzących badania . Teren jest otwarty i każdy może tam przyjechać i sobie zrobić foty czy też nakręcić film. Zaprosiło ich Stowarzyszenie Wizna które nie prowadzi tam żadnych badań i nie ma wkładu w te badania . I tu mamy odpowiedz kto ma parcie na szkło i szybki sukces .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trochę info na temat konserwacji:

http://www.facebook.com/Pracownia-Konserwacji-Zabytk%C3%B3w-Arma-534229173403768/

__________________________________

A wystarczyło S" z HTTP:// wyciepać...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 09:02 02-11-2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie