Jump to content

Ukrainiec wyrzucony ze szkoły za obraźliwy gest w byłym obozie na Majdanku


Recommended Posts

Mieszkający w Polsce Ukrainiec opublikował na swoim Facebooku zdjęcie, na którym pokazuje środkowy palec pomnikowi Walki i Męczeństwa w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku. W poniedziałek został on wyrzucony ze szkoły. A to nie koniec, bo sprawą haniebnego gestu zainteresowała się prokuratura.
Nastolatek uczył się w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Z dyrektorką szkoły nie udało nam się skontaktować. Jest na urlopie.

Zachowanie sprzeczne z wartościami szkoły

Placówka na swojej stronie wydała oświadczenie, w którym czytamy, że szkoła potępia czyn jednego z uczniów pochodzenia ukraińskiego, przyjętego w trakcie roku szkolnego 2014/2015. Zachowanie to jest sprzeczne z wartościami przekazywanymi naszym uczniom. Czujemy się tym głęboko dotknięci i nie akceptujemy takiej postawy. Decyzją dyrektora PCEZ uczeń ten został relegowany ze szkoły" - czytamy w komunikacie.

Bo nie lubi Żydów

Przypomnijmy. Zdjęcie z obraźliwym gestem nastolatek opublikował na swoim Facebooku. Fotografia oburzyła internautów, którzy obrzucili autora zdjęcia inwektywami. Głos zabrali też pracownicy muzeum.

- Widoczny na zdjęciu pomnik Walki i Męczeństwa poświęcony jest pamięci blisko 80 tys. osób różnych narodowości i wyznań, które straciły życie na Majdanku. Wykonywanie w jego kierunku obraźliwych gestów jest wyrazem braku szacunku wobec wszystkich, którzy ucierpieli w obozie - mówiła w poniedziałek Wyborczej" Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka muzeum.

Po fali krytyki nastolatek z Ukrainy na FB przeprosił za zdjęcie, stwierdzając, że nie chciał fotografią obrazić Polaków. Miał inne zamiary. robiłem to zdjęcie, bo po prostu nie lubię Żydów" - wyznał.

Dodatkowo na swoim profilu opublikował kolejną fotografię, gdzie na ręce prezentuje tatuaż z herbem Ukrainy, nad którym napisał Polak jest moim bratem".

Dwa lata za znieważenie pochówku

Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Powiernictwo Kresowe. - Dotyczy obraźliwego gestu wobec pomnika na Majdanku, motywowanego nienawiścią do narodu żydowskiego - powiedział Wyborczej" szef Prokuratury Rejonowej w Lublinie Paweł Banach.

Jeśli autor zdjęcia usłyszy zarzuty znieważenia miejsca pochówku lub pomnika, może spędzić w więzieniu nawet dwa lata.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,18282254,Ukrainiec_wyrzucony_ze_szkoly_za_obrazliwy_gest_w.html?lokale=local#BoxNewsImg

***

Takie tam. Komentarze w sumie można sobie darować.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information