Skocz do zawartości

200. rocznica bitwy pod Waterloo


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

Waterloo (PAP) - W czerwcu 2015 r. na polach nieopodal belgijskiego miasta Waterloo ponownie rozegra się jedna z najważniejszych bitew, która 200 lat temu przypieczętowała upadek Napoleona. Dla Belgów rocznica jest okazją, by przypomnieć o znaczeniu bitwy dla własnej historii.


Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie dziś sprawy z tego, że słynne Waterloo leży w Belgii - przyznaje w rozmowie z PAP Etienne Claude, jeden z organizatorów obchodów 200. rocznicy bitwy, która rozegrała się 18 czerwca 1815 r. z udziałem 300 tysięcy żołnierzy z siedmiu narodów Europy."

W piątek w TVP Historia relacja z rekonstrukcji.
Waterloo 1815-2015
19:50 - widowisko"
I nasi tam będą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YARD napisał: I nasi tam będą."
Nasi" byli na rzeczonej rekonstrukcji zarówno po stronie Napoleona, jak i jego przeciwników (Prusacy) :D

Też oglądałem transmisję na TVP Historia. Jak już napisał makul - salwy karabinowe o zmierzchu robiły kapitalne wrażenie. Rekonstruktorów było - jak podawali komentatorzy ze studia - 5 tysięcy, także można było odtwarzać kolumny uderzeniowe. No i 2-godzinne widowisko pokazało, że bitwy nie toczyły się w tempie znanym z filmów wojennych, ale znacznie wolniej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ja byłem. Środowisko rekonstruktorów i nie tylko Polaków zgodnie stwierdzało, takiej bitwy jeszcze nie było. Widać było,że dla uczestniczących w inscenizacji czas cofnął się o 200 lat i w pewnych momentach miało się wrażenie, że jesteśmy na prawdziwym polu walki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie