Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Czlowieksniegu

Niezwykłe znalezisko archeologiczne na budowie S7. Diadem sprzed 3 tys. lat

Recommended Posts

Rzadki diadem sprzed co najmniej 3 tys. lat odnaleźli archeolodzy przy okazji przygotowań pod budowę siódemki od Chęcin do Jędrzejowa.


Wykonany z brązu diadem drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowali w poniedziałek podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą wartej 585,7 mln zł inwestycji. Jak informowała Wyborcza", inwestor jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na budowę zlecił wykonanie badań archeologicznych w miejscach wytypowanych przez wojewódzki urząd ochrony zabytków.

W poniedziałek poinformowano, że do najciekawszego znaleziska doszło w Brzegach koło Sobkowa, gdzie odkryto diadem z wczesnej epoki brązu. Jest on wykonany z szerokiej na ok. 15 centymetrów taśmy z brązu zdobionej metodą puncowania, czyli wyciskania tzw. puncą. Widać m.in. krzyż równoramienny.

Jeden z trzech

- Nosiła go osoba o wysokim statusie społecznym. Zdaniem archeologów prowadzących badania diadem należy łączyć z kulturą trzciniecką datowaną na okres 1750-1200 lat przed naszą erą. Jest bardzo rzadki, to jeden z trzech diademów z tego okresu znalezionych na świecie - mówi Małgorzata Pawelec, rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA. Zapowiada, że diadem będzie poddany jeszcze szczegółowym badaniom, a potem trafi w miejsce wskazane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Może być ozdobą niejednej kolekcji muzealnej - mówi rzeczniczka.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,18124964,Niezwykle_znalezisko_archeologiczne_na_budowie_S7_.html#ixzz3dDIZGl5X

Share this post


Link to post
Share on other sites
No patrz... taki niepozorny fancik i od razu diadem sprzed 3 tys. lat. U mnie na polu tarlają się takie kawałki blachy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Archeolodzy (a właściwie prywatne firmy archeologiczne) robią wiele szumu, w wielu przypadkach wokół niczego. Myślą że dzięki takim zabiegom marketingowym będą mieli mnóstwo pracy i pieniążków.
Zawsze byłem przeciwny powierzeniu badań prywaciarzom". Badania archeologiczne powinny byc wykonywane przez jednostki akademickie.

Więc nie dziwcie się że w POlsce mamy teraz wysyp skarbów".

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information