Skocz do zawartości

Kapelani 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu przeglądam zdjęcia, które wklejacie w wątkach dotyczących wojny obronnej w 1939 roku. Szukałem na nich szczególnie kapelanów wojskowych bądź zdjęć praktyk religijnych żołnierzy przed wrześniem, w trakcie kampanii czy już w niewoli. Ze wszystkich wątków znalazłem tylko jedno zdjęcie. Jeśli ktoś z was może to proszę pomóżcie/ wklejcie jakieś zdjęcie związane choć trochę z tematem albo gdzie takie coś znajdę ( w archiwum Kurii Polowej są tylko zdjęcia do dokumentów personalnych, lub ogólnie znane z września). Jest mi to potrzebne z racji zainteresowania tematem, a także do małej pracki", która przygotowuję o kapelanach z 39 roku. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja mam jedno ciekawe zdjęcie. Pokazuje ono kapelanów w niewoli niemieckiej, ale raczej jeszcze w 39 roku. Widać na nim kilku kapelanów kawalerii, a także mówi ono sporo o umundurowaniu duszpasterzy wojskowych w wojnie obronnej.
http://www.sjerzy.parafia.info.pl/text_images/text_44/img650.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji poruszengo tematu trudno mi sie wprost powstrzymać od podzielenia się historią jaką przeczytałem jakiś czas temu o księdzu kapitanie Ziai - kapalanie 84 pułku Strzelców Poleskich.

Było to zaraz po kapitulacji Modlina. Ksiądz kapelan opiekujący się licznymi wówczas w Modlinie rannymi żołnierzami został wezwany przez niemieckiego dówdcę pułku( numeru formacji nie podano)i poproszony o odprawienie maszy świetej dla żołnierzy niemieckich. Był to pułk, w którego składzie w wiekszosci służyli rzymscy katolicy i nie mieli kapelana. Ksiądz kapitan Ziaja spełnił tę posługę. Przed maszą odbyła się spowiedź. Ksiądz Ziaja w mundurze kapitana zajał miejsce w zaimprowizowanym konfesjonale do którego ustawiła się długa kolejka żołnierzy niemieckich.
Niezwykły to musiał być widok.
Osoba księdza równie była niezwyczajna, a ten wojenny epizod to tylko jeden z wielu podobnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie