Skocz do zawartości
  • 0

Łuska mosin ?


lasiutm

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Przy obróbce kryzy,szyjki powłoka ulega miejscowemu starciu i dlatego rdza żre je pierw od tych miejsc"

Możesz rozwinąć, bo łuski były produkowane zwykle z prętów przez obróbkę plastyczną, a później pokrywane powłoką, jak zatem miało to wpływać na ścieranie powierzchni?
Napisano
Łuski zwykle to się wykonuje z blachy,a konkretnie wyciętych z niej krążków.W przypadku tej łuski była to blacha stalowa" pokrywana warstwą miedzi stykowej aby zmniejszyć tarcie podczas głębokiego tłoczenia na zimno(nie stanowi żadnej ochrony przed korozją,a wręcz jej sprzyja)
Ścieranie tego dziadostwa zachodziło podczas końcowego obcinania szyjki i toczenia kryzy pod wymiar.Ubytków powłoki nie uzupełniano bo i tak powinna być ona całkowicie z łusek usuwana,czego z przyczyn ekonomicznych nie czyniono.
Napisano
Dzięki, procesu produkcji sowieckiej nie znałem :)
Ja spotkałem się z teorią, że korozja jest od otworu, bo tam są produkty spalania prochu, które sprzyjają korozji i ze względu na różną krystalizację przy formowaniu szyjki.
Napisano
Produkty spalania i naprężenia też zapewne wpływają,ale w tym wypadku głównym sprawcą jest korozja elektrochemiczna - http://pl.wikipedia.org/wiki/Korozja_elektrochemiczna
Po prostu licha warstwa miedzi jest katodą dla stalowej łuski.

Te ubytki w warstwie miedzi przy kryzie łatwo zaobserwować na stalowych miedziowanych łuskach tak rosyjskich,jak i niemieckich(wtok).Rdza w obu przypadkach jest tam zawsze największa co oczywiste.
Napisano
Przecież nikt nie twierdzi,że nie widziałeś bo była/jest to metoda też w użyciu.

PS
Widziałeś to w ruskiej fabryce w latach 40-tych? Tak pytam,bo technologia jednak nieco idzie na przód i może się coś nie zgadzać z obecnym stanem:)
Napisano
Dzięki za fotki. Widzę, że w zasadzie jest to taka sama technologia jaką znam, tylko ja widziałem cięcie tych kawałków (blaszek) z prętów
W zasadzie w przypadku łusek wojennych, to chyba zabezpieczenie antykorozyjne nie musiało być rewelacyjne i tak nie miały leżeć za długo :)
Napisano
To jest łuska 7.62x54R wykorzystywana miedzy innymi w karabinach Mosin, Sowieci przeważnie łuski te produkowali ze stali, dlatego rdzewieje :)
Pzd
Karlik
Napisano
Ciężko po tych zdjęciach potwierdzić (przynajmniej ja niewiele widzę). Porównaj wymiary i denka
http://www.municion.org/762x54r/762x54R_1.htm
http://www.municion.org/762x54r/762x54R_2.htm
Napisano
Na pewno 7,62x54R.

dlaczego jest tylko w połowie zardzewiała?"
Łuska jest stalowa - platerowana miedzią.Przy obróbce kryzy,szyjki powłoka ulega miejscowemu starciu i dlatego rdza żre je pierw od tych miejsc.
Napisano
Cięcie krążków z pręta praktycznie nie miało zastosowania z powodu masowego użycia do produkcji bimetalu i trudności z nakładaniem powłok przy tej metodzie.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie