Jump to content

Kabel sieciowy...


Czlowieksniegu

Recommended Posts

Teraz nowe pytanie budowlane...

Jaki kable będzie (?) najlepszy (?) dla stworzenia wewnętrznej sieci?

Zaczynamy z rutera i idziemy sobie, niezależnymi kabelkami po chałupie do kilku pomieszczeń.

Nie oczekuję cudów- ma łączyć wejście" neta do komputerów/telewizorów/itp...PS Muszę pamiętać, że Bociana o nowy Dział poprosić...
Link to comment
Share on other sites

skrętka ekranowana FTP 5e stosowana jest w pomieszczeniach narażonych na promieniowanie elektromagnetyczne (np hale produkcyjne). Do tego musisz kupić wtyczki FTP i switch FTP i wsio FTP a to kosztuje. Jeżeli użyjesz takiego kabla, twój sprzęt musi mieć możliwość podpięcia ekranowania. Bez tego wprowadzane będą zakłócenia do sieci. Kup UTP 5e np Krone z górnej półki, to wsio będzie ok. Nawet po latach. Przesył do 1Gbps starczy by dawać żółte kartki....
Link to comment
Share on other sites

Ciś do sklepu i powiedź, że chcesz skrętkę utp 5.
Ja mam tylko wi-fi i też działa. Bez kabli, bez problemu. Jedyny kabel biegnie do kompa z monitoringu. Sam se zaciskałem erjotki.

Instalację elektryczną też będziesz zmieniał? Jak będziesz chciał to Ci fachowca z Wrocka będę mógł polecić - odbiory też chłop robi.
Link to comment
Share on other sites

Rozwinę nieco myśl Sonicsquada.
Montaż skrętki ekranowanej wymaga konsekwentnego stosowania ekranowanych wtyczek, ekranowanych interfejsów i wszelakiego, innego ustrojstwa sieciowego w wersji ekranowanej. Jakiekolwiek niekonsekwentne zarobienie lub podłączenie kabli spowoduje, że ekran kabla zamiast chronić przed zakłóceniami zacznie działać jak potężna antena propagująca sygnały z kabla i zbierająca wszystkie możliwe zakłócenia z otoczenia. Poza tym wcale nie ma dużych różnic w zakresie zakłóceń, przesłuchów, ech i innych niedogodności pomiędzy UTP (skrętką nieekranowaną) i STP/FTP (ekranowaną). Skręty poszczególnych par w kablu są tak dobrane, że stosując odwieczną zasadę nierozkręcania par nie więcej niż 1cm przy zarabianiu wtyczek modulowanych i zachowując kolejność podłączania zgodnie z normą EIA/TIA568A lub B po prostu na odcinku do 99 m mamy wręcz gwarantowaną poprawną komunikację pomiędzy ethernetowymi" interfejsami sieciowymi, z przepływnością 100Mbps/full duplex - czyli de facto w obu kierunkach łącznie - 200Mbps (Megabitów na sekundę). Nie należy też łączyć z sobą odcinków kabli, a w razie czego ograniczyć liczbę tego typu punktów styku do minimum - np. patchpanele. Struktura powinna być możliwie jak najbardziej jednolita.
Tak jak Sonicsquad napisał tego typu kable znajdują zastosowanie w szczególnych warunkach. Zresztą 90% kabli kategorii 5e, opisywanych jako skrętka ekranowana, to de facto skrętka foliowana FTP (folied twisted pair), która jest zwyczajnie do d...y po kilku latach (znamy to z tzw. cienkich kabli w sondach Whitesa).
Kiedyś administrowałem na Token Ringu i tam stosowało się prawdziwą" skrętkę ekranowaną, tyle, że dwuparową. W sieci stosowało się specjalne urządzenia dopasowujące zwane BALUNami i jeśli gdzieś wyszarpało się z tego ekranowanie, to zaczynały się prawdziwe cuda na kiju.
Nie warto kombinować ze skrętką ekranowaną czy foliowaną. Zawracanie gitary i narażanie się na zdecydowanie gorsze efekty, koszta i upierdliwości.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information