Jump to content
  • 0

Szrapnel


Piastek

Question

Witam, znalazłem niedawno szklankę szrapnela z częściowo wygiętą ścianką, nie ma zapalnika, ale ma w środku kulki kaliber chyba 12cm nie mierzyłem i od razu zakopałem ale chyba 12cm. Moje pytanie, czy pod spodem tych kulek może znajdować się ładunek ? Jak to się stało że z jednej strony wygląda jakby wygięta ta ścianka a nie doszło do wybuchu no bo przecież ma w środku kulki, zdjęcia nie posiadam.
Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

Zapewne nie ma juz ładunku wypychającego w środku. Może byc troche trotylu, ktorym oblepione beda kulki. Czasami bywało tak , że szrapnel kichał" tzn nie dochodzilo do pełnego wbuchu. Możlwe również, że szrapnel zamiast detonować nad ziemią najpierw się w nią wbił. Takie szklanki jak Twoja czasami sie spotyka. Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Ładunek był chyba na spodzie bo miał za zadanie wypychać te kulki, skoro kulki są a szklanka od spodu jest cała, to nie mam pewności czy ładunku nie ma, okolica w takie fanty nie jest za bogata, no ale nie zamierzam przy tym grzebać, chyba że da się potwierdzić że go nie ma. O zdjęcie będzie trudno, musiałbym się wrócić i zrobić zdjęcie.
Link to comment
Share on other sites

Piastek zadałeś pytanie na forum i spotykasz się z mniej lub bardziej niepoważnymi odpowiedziami, które robią Ci mętlik w głowie. A sprawa jest naprawdę bardzo prosta i przy odrobinie samozaparcia dasz radę:

1. Poczytaj ogólnie o szrapnelach, a dowiesz się jaki to iebezpieczny" mnateriał wybuchowy jest na spodzie i jaka była jego rola.
2. Wpisz w wyszukiwarkę słowa szrapnel 12cm lub coś w tym rodzaju i spróbuj zidentyfikować pocisk.
3. Poszukaj jego przekroju, a dowiesz się co jest na spodzie i na ile jest to groźne" po zaleganiu w stanie otwartym 100 lat w ziemi.
4. Jeżeli będziesz miał już tę wiedzę, zastanów się co robić dalej.
5. Możesz oczywiście czekać dalej i liczyć na to, że odezwie się spec w osobie Voucura, Ave Danziga czy Loslaua, ale bez fotki i dokładnego pomiaru kalibru nie wiem czy któryś z nich będzie chciał udzielić ci odpowiedzi.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information