Skocz do zawartości

Odznaka oficerska 27 PP


Rekomendowane odpowiedzi

Odznaka oficerska wystepuje w katalogu Henryka Wieleckiego i Rudolfa Sieradzkiego Wojsko Polskie 1921-1939 Odznaki pamiatkowe piechoty",i tu pisza ze nie natrafiono na odznaki zolnierskie.Wykonawca byl Gontarczyk a byla dwuczesciowa,bita w srebrze i emaliowana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznaka oficerska wystepuje w katalogu Henryka Wieleckiego i Rudolfa Sieradzkiego Wojsko Polskie 1921-1939 Odznaki pamiatkowe piechoty",i tu pisza ze nie natrafiono na odznaki zolnierskie.Wykonawca byl Gontarczyk a byla dwuczesciowa,bita w srebrze i emaliowana.

Co to znaczy żołnierskie, żołnierzem jest się od Rekruta, do Marszałka


..no właśnie, ja czytałem ??? że odznaki oficerskiej dotąd nie znaleziono, ale żołnierskie tak, zresztą po to jest F.O. aby coś ustalić.

Wróci Yeti, wklei zdjęcia. Zobaczymy
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznaka 27 pp w wersji oficerskiej jest opisana w każdym katalogu na temat odznak pułkowych II RP. Tak samo żołnierskie.

Ta tutaj wygląda na lakierowaną, numwer wskazuje na 1 lub 2 nadanie odznak. Orzeł jest w srebrze, wykonawca prawidłowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W falerystyce odznak wojskowych te nadawane dla szeregowych są nazywane żołnierskimi i były nie emaliowane /chociaż są wyjątki/ natomiast emaliowane nazywa się oficerskimi.Ta odznaka z wątku jest typową formą odznaki żołnierskiej.Nie była lakierowana czarny kolor to patyna,gdyby była lakierowana to zostały by ślady po żółtej obwódce w tym miejscu byłaby jasna a tu jest ciemna oksyda.Mam kserokopię katalogu z wystawy Falerystki Polskiej Wojskowej" ze zbiorów Mariana Przychody z lat 70 -tych,była to największa kolekcja w Polsce,komplet odznak jednostek wojskowych.Odznaki opisane w tym katalogu posiadają stopień rzadkości wyznaczony na podstawie ilości egzemplarzy znanych w tym czasie w zbiorach i tak żołnierska 27p.p.ma R2 co oznacza rzadko spotykana.
M.Przychoda był bardzo ciekawą postacią w ówczesnym środowisku kolekcjonerskim,miał niesamowite zbiory i miał patriotyczny gest,podarował do Muzeum Wojska dwa sztandary pułkowe,miałem przyjemność go znać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witaj,

To odznaka (moim zdaniem) podoficerska. Wskazują na to resztki farby, które były zawsze charakterystyczne dla tego typu wykonań. Spotyka się fotografie oficerów noszących nie tylko odznaki podoficerskie, ale nawet żołnierskie. Twoja odznaka jest 100% oryginałem. Co się zaś tyczy samego orła to sądzę, że nie jest on zrobiony w srebrz ale w alpace (biały metal). Numer na rewersie to numer nadania. Co do papierowych opracowań.... wiele w nich braków... a i samych opracowań jest niewiele. Istnieją wykonania, grawerzy itd..itd.. o których nie znajdziesz w nich nawet wzmianki. Tylko praktyka i jeszcze raz praktyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie