Jump to content

Moneta


szczepciu

Recommended Posts

Wiem,powiecie że to badziew destrukt ale bardzo ciekawi mnie co to za moneta? Średnica około 27mm, grubość 3mm chociaż przed zniszczeniem mogła mieć nawet 3,5mm. Awers przedstawia jakąś postać, prawdopodobnie kobiety. Wokół niej ledwo widoczny napis, niestety nie do odczytania. Materiał to prawdopodobnie bardzo niskiej jakości srebro albo brąz.

Link to comment
Share on other sites

czym ją czyściłeś? trudno rozpoznać po zdjęciach ale awers wygląda na pokryty czymś w rodzaju twardej skorupy skamieniałego szlamu, która czasem pokrywa miedziane/brązowe kilkusetletnie monety. Można byłoby ją usunąć twardą wykałaczką. Spróbuj delikatnie zarysować igiełką, pod kątem. Jeśli schodzi i pojawia się proszek osadu to pewnie da się odczytać monetę. Jeśli moczyłeś w jakichś chemikaliach, poddawałeś elektrolizie i to już jest efekt, to niestety nie da się z tym już nic zrobić.
Link to comment
Share on other sites

ee no to musisz sie zabrac do czyszczenia! :) kilka dni i możliwe, że odczytasz co jest na monecie. Pawdopodobnie jest pokryta skamieniałą skorupą. Wrzuć ją do oliwki na parę dni, potem zacznij drapać zapałką. Jeśli nie będzie efektu, przerzuć się na wykałaczkę. Co kilka dni możesz przerzucać ją do wody utlenionej. Jeśli to nie da żadnego efektu delikatnie narusz skorupę igiełką. Drap ją delikatnie pod kątem 15 - 20 st. Potem znowu oliwka, struktura będzie już trochę naruszona i powinno lepiej odmakać.

Jeśli podczas tych procesów nie zauważysz na zapałce/wykałaczce nawet śladów brązowego nalotu prawdopodobnie to nie skorupa ziemna tylko goły metal i nic już z niej nie będzie. Wtedy można pokusić się o elektrolizę, żeby sie upewnić. Jeśli skorupa będzie bardzo bardzo oporna możesz również zrobić elektrolizę. Ale pamiętaj - elektorliza to już ostateczność, gdy inne metody zawodzą. Nie zniszczy monety, ale jest bardzo drastyczna - zniknie cały brud ale razem z piękną wiekową patyną...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information