Jump to content

Flak 37 - 88 mm - Muzeum Śląskie - KATOWICE


psk

Recommended Posts

W najbliższą sobotę 17 maja w godz. 12.00 - 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach w nowej siedzibie muzeum na terenie byłej kopalni KWK Katowice będzie można zobaczyć legendarne działo p-lot  Flak 88 mm model 37

wstęp wolny  ,  ul. Dobrowolskiego 1  - budynek warsztatu mechanicznego dawnej kopalni

inne terminy do umówienia na telefon ( 32 ) 779 93 16

Link to comment
Share on other sites

Jest to pierwszy w polskich zbiorach muzealnych Flak 88 mm w tak dużym stopniu kompletnosci .
Został poskładany z częsci kilku egzemplarzy rozbitych i porzuconych na pobojowiskach z 1945 roku na Śląsku i w rejonie Częstochowa - Kielce .

Link to comment
Share on other sites

Dzięki zaangażowaniu kilku pasjonatów a przede wszystkim pracownika muzeum inż. Piotra Sworznia udało się po ponad 5 latach zbierania częsci wreszcie złożyć działo do stanu widocznego na załączonych zdjęciach .
Przy bardzo szczupłym budżetowym finansowaniu tego projektu" jest to niewątpliwie duży sukces , jednak do pełnej kompletnosci tego egzemplarza jeszcze bardzo dużo brakuje .

Link to comment
Share on other sites

Flak 88 mm  -  działa tego typu były produkowane na Śląsku w czasie II w.s. dla armii niemieckiej .

W zbiorach muzeum można zobaczyć największą w Polsce wiertarkę poziomą do obróbki luf armatnich z 1942 r. , inne egzemplarze broni artyleryjskiej np: armatkę p-panc 37 mm Bofors wz.36  - w idealnym stanie , częsci różnych pojazdów wojskowych oraz wiele wyposażenia fortyfikacji polskich Śląskiego Obszaru Warownego z 1939 r.
W zbiorach znajduje się też broń oraz bogate zbiory oporządzenia i sprzętu różnych formacji WP z 1939 r. 
Jest tez wrak mysliwca Messerschmit Bf 109 


Muzeum Śląskie zaprasza do zwiedzania .

Link to comment
Share on other sites

z Helu czyli z baterii S-H?Ciekawy pomysł...ale myślę że powinno być to na zasadzie Wy nam dacie to a my Wam tamto...np na Helu mają wąskotorówę może wymiana na jakieś wagoniki szyny osprzęt?chyba to na śląsku by się znalazło?
Link to comment
Share on other sites

Dziwne, że w żadnym naszym muzeum nie zachowała się ani jedna niemiecka armata plot. Są w muzeach armaty polowe, ppanc a nie ma żadnej plot (Gdynia to wyjątek). Jest w rękach prywatnych kilka sztuk 8,8cm Flak, w różnym stanie zachowania, ale publiczne placówki muzealne nie mają nawet jednej. Tym większą wartość ma egzemplarz acht koma acht" w Muzeum Śląskim, szkoda tylko, że jest tak niekompletny.
Link to comment
Share on other sites

Mam gorący apel do wszystkich uczestników forum. Kompletowanie działa w obliczu skromnych środków muzeum jak i osób prywatnych przebiega pomału jeżeli nie powiedzieć mozolnie. Ceny oferowanych na portalach aukcyjnych i przez osoby prywatne elementów „acht coma acht” zaczynają przekraczać granicę absurdu. Prezentowany w Muzeum Śląskim niekompletny egzemplarz został zbudowany ze środków własnych muzeum jak i darowizn i depozytów osób prywatnych. Dzięki olbrzymiemu uporowi i pracy Piotra Sworznia oraz wspierających go kilku osób powstało coś, co wciąż tak mocno odbiega od kompletnego działa.
Proszę o pomoc w postaci darowizn lub sprzedaży części działa w cenach, które osoby prywatne wspierające projekt będą w stanie pokryć.
Osoby pragnące wesprzeć przedsięwzięcie proszę o kontakt ze mną lub z Piotrem Sworzniem ( kontakt poprzez Muzeum Śląskie)
Link to comment
Share on other sites

Tu trochę więcej widać i dużo gadania:

https://www.youtube.com/watch?v=tga9KKdj24k

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3438257,noc-muzeow-2014-niemiecka-armata-przeciwlotnicza-flak-88-mm-mod-37-interaktywne-wideo,1,3,id,t,sm,sg.html#galeria-material

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3438257,noc-muzeow-2014-niemiecka-armata-przeciwlotnicza-flak-88-mm-mod-37-interaktywne-wideo,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information