Skocz do zawartości

grób w lesie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio wybrałem się na wykopki po lesie nieopodal wsi Aleksandrówka (lubelskie) niedaleko Lubartowa . Kiedyś przejeżdżałem przez tamte okolice i zaciekawiły mnie liczne okopy w lesie . Wydaje mi się że są to okopy czołgowe , jak i ziemianki . Dodam ze znalazłem jedną zgniecioną łuskę to mogło by potwierdzać obecność czołgów . Okopów jest sporo zarówno po jednej części lasu jak i w drugiej. W lesie znajduje się krzyż z gałęzi a na grobie leży kamień. Niestety nie ma tabliczki,ale ktoś zapala tam świeczki , myślę ze to ktoś z nielicznych starszych mieszkańców . Niedaleko lasu w miejscowości Samoklęski stoi pomnik z którego można przeczytać ze W okolicznych lasach stoczyli zwycięską walkę radzieccy partyzanci z oddziału ,,Czepigi'' wraz z armią ludowa pod dowództwem ppłk ,,Mietka'' z oddziałem SS Wiking. Pomnik wystawiło społeczeństwo Lubartowa w 25 rocznicę bitwy w 1969 r.( zdjęcie pomnika jest w Google zakładce grafika ) Sam tekst na pomniku to komunistyczny bełkot. Nie wiem co na to zródła historyczne muszę się zagłębić , jednak szkoda że nie ma tabliczki upamiętniającej nieszczęśnika który tam poległ . Polak ,rusek czy Niemiec? A może ktoś z was posiada taką informację ? Może doły te zostały wykopane przez leśników na sadzonki , a w grobie leży leśniczy przywalony przez drzewo . Pozdrawiam .Poniżej dodam zdjęcia .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ma to związek z operacją Maigewitter (którą jak się nie mylę rozpoczęto 12 maja), gdzie dowódcą partyzantki radzieckiej był Czepiega, a AL niejaki Mieczysław Moczar (lub jak napisał kol. Yeti - Mykoła Demko) ps. Mietek. A największą bitwą tej operacji była bodajże bitwa pod Rąblowem (14 maja) gdzie AL i partyzantka radziecka (+ inne w mniejszej liczbie osób)walczyło z SS Wiking. A grób może być Niemca, Polaka, Sowieta - sądzę, że szybciej niż przez forum info dostaniesz na miejscu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie