Skocz do zawartości

Możesz zostać odkrywcą - idzie nowe ???


Rekomendowane odpowiedzi

Każdy,kto dysponuje dostępem do internetu,może wziąć udział w projekcie Laserowi Odkrywcy.I przyczynić się do odkrycia zabytków archeologicznych w województwie świętokrzyskim.
-To społecznościowy projekt naukowy,daje wyjątkową szansę włączenia się w prace badawcze-zachęca Jan Pomierny z Fundacji Centrum Geo-Hisyorii.I przypomina ,że w podobnym projekcie Rafał Herszkowicz ze Zgierza odkrył planetę pozasłoneczną,przeglądając zdjęcie wykonane przez kosmiczny teleskop Keplera.
,,Laserowi odkrywcy,, szukają archeologicznych obiektów,jakie ukryte sa w świętokrzyskich lasach,na zdjęciach lotniczych skanowanych laserowo.Jak wyjaśnia kierujący projektem Radomir Bałazyz Instytutu Badawczego Leśnictwa,na takim zdjęciunie widać drzew czy innych roślin,tylko gołą ziemię.Każdy chętny otrzyma do analizy ,,kafelek,,obejmujący powierzchnię 200 na 200 m.Jeśli zauważy coś ciekawego,naniesie odpowiednią informację,która będzie sprawdzana w terenie.
- Do zbadania mamy prawie 30 tyś.takich,,kafelków,, głownie z północnych terenów wojewodztwa świętokrzyskiego.Chcemy zaangażować jak najwięcej osób,bo sami nie jesteśmy w stanie tyle przejrzeć.-mówi Pomierny.
Autorzy projektu zachęcają do udziału w nim uczniów.W środę zorganizowali warsztaty w Gimnazjum nr15 w kielcach,kolejne planują w Bałtowie ,Sandomierzu,Starachowicach.
Ale ,,laserowym odkrywcą,,może zostać każdy chętny posiadający dostęp do internety.Wystarcz zalogować się na stronie www. laserowiodkrywcy.pl, zapoznać z regulaminem,wysłać zgłoszenie i wziąćudział w poszukiwaniach.-Wziemi jest tak dużo obiektow,że jesteśmy skazani na sukces-podkreśla Błazy.
Poszukiwania na zdjęciach lotniczych potrwają do końca marca .Potem na podstawie przekazanych informacji specjalistyczne ekipy wyruszą w teren.Zwięczeniem projektu będzie publikacja, w której wymienione zostanż także nazwiska tych,któży wezmą w nim udział.
Laserowi odkrywcy to projekt realizowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa i Fundację Centrum Geo-Historii w ramach programu ,,Ścieszki Kopernka,,ołoszonego przez Ministerstwo Nauki i SZkolnictwa Wyższego.Wspierają go także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach.Jednym z patronów medialnych jest ,,Gazeta Wyborcza,,.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie specjalnie aby gimnazjaliści interpretowali dane ALS, do tego trzeba wiedzieć czego szukać :). Laik nie odróżni dawnych melioracji, dawnych dróg leśnych, kopców kamieni z pól, dołów po sadzonkach czy po żwirze od obiektów archeologicznych.
Wielokrotnie przeglądałem dane zza granicy na stronach GIS i form terenowych z czasów nowożytnych jest mnóstwo. Znaleźliśmy wtedy drogę rzymską tylko dlatego że wiedzieliśmy gdzie powinna przebiegać.
to chyba lenistwo ze strony inwentaryzujących aby wysługiwać się uczniami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie